Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Bilkent Senfoni’den müthiş bir konser

  19 Şubat 2008 - 00:00Son Güncelleme : 18 Şubat 2008 - 20:21

  Bilkent Senfoni Orkestrası, verdiği konserde, klasik müziğin dahileri Mendelssohn ve Dvorak’ın eserlerine yer verdi.

  Konserİ, usta besteci ve şef Emil Tabakov yönetti. Genç kuşak piyanistlerin en parlak isimlerinden biri olan Emre Şen konserin solistliğin yaptı. Konserde Mendelssohn’nun "Op.25, Sol minör 1. Piyano Konçertosu" ile Dvorak’ın "Op.88, Sol majör 8. Senfoni"si seslendirildi.

  ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

  Konserde şeflik görevini üstlenen Emil Tabakov çağın önemli Bulgar bestecilerinden ve önde gelen orkestra şeflerinden biri kabul ediliyor. 18 yaşında Rusçuk Devlet Senfoni Orkestrasını yöneten ve profesyonel anlamda ilk bestesini yapan Tabakov, Rusçuk Filarmoni Orkestrası, Sofya Solistleri Oda Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası, Belgrad Filarmoni Orkestrası ve Yeni Yıl Müzik Festivali’nde (Sofya) müzik direktörlüğü görevlerinde bulundu.

  MÜZİKSEVERLE SUNULDU

  2002 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası birinci şefi ve müzik direktörü olan Emil Tabakov’un iki flüt ve piyano konçertoları ise Naxos firması tarafından tüm dünyada müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Bestecinin kendi yönetimindeki kayıtlar, Bilkent Senfoni eşliğinde ünlü Fransız sanatçılar Patrick Gallois (flüt), Philippe Bernold (flüt) ve Jean-Philippe Collard (piyano) tarafından icra edildi.

  13 yaşında başladı

  Solİst Emre Şen, Piyano derslerine 13 yaşında Profesör Nimet Karatekin’le başladı. 17 yaşında katıldığı İstanbul Mozart Yorum Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı ve Avusturya Kültür Ofisi’nce gönderildiği Salsbourg Mozarteum Yaz Okulu’nda ünlü Polonyalı pedagog Andrej Jasinski ile çalıştı. Prof. Ersin Onay ile sürdürdüğü eğitimini takiben, 1995 yılında İtalya’ya gitti ve çalışmalarına Marcella Crudeli ile devam etti.

  Emre baŞarIdan baŞarIya koŞuyor

  Lisans üstü eğitimini Amerikalı piyanist Kevin Kenner ile Londra’da Royal College of Music okulunda yine üstünlük derecesi ve konçerto dalında birincilikle tamamladı. Eğitimine Amerika’da Oxana Yablonskaya ile devam eden Emre Şen, 1995’tenan günümüze birçok uluslararası yarışmaya ve konser etkinliklerine katıldı. Türkiye’de İstanbul Müzik Festivali başta olmak üzere Ankara ve Anadolu Festivalleri’nde solo ve orkestra eşliğinde konserler verdi.
  Etiketler:
  AnkaraBugün13 ºCÇok Bulutlu
  • Pazr15 ºC
  • Pzts 17 ºC
  • Salı17 ºC
  • Çarş14 ºC
  • Perş13 ºC
  • Cuma16 ºC

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı