ANKARA HABERLERİ

Bilkent Senfoni’den müthiş bir konser

Hürriyet Haber
19.02.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Bilkent Senfoni Orkestrası, verdiği konserde, klasik müziğin dahileri Mendelssohn ve Dvorak’ın eserlerine yer verdi.

Hürriyet Haber

Konserİ, usta besteci ve şef Emil Tabakov yönetti. Genç kuşak piyanistlerin en parlak isimlerinden biri olan Emre Şen konserin solistliğin yaptı. Konserde Mendelssohn’nun "Op.25, Sol minör 1. Piyano Konçertosu" ile Dvorak’ın "Op.88, Sol majör 8. Senfoni"si seslendirildi.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Konserde şeflik görevini üstlenen Emil Tabakov çağın önemli Bulgar bestecilerinden ve önde gelen orkestra şeflerinden biri kabul ediliyor. 18 yaşında Rusçuk Devlet Senfoni Orkestrasını yöneten ve profesyonel anlamda ilk bestesini yapan Tabakov, Rusçuk Filarmoni Orkestrası, Sofya Solistleri Oda Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası, Belgrad Filarmoni Orkestrası ve Yeni Yıl Müzik Festivali’nde (Sofya) müzik direktörlüğü görevlerinde bulundu.

MÜZİKSEVERLE SUNULDU

2002 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası birinci şefi ve müzik direktörü olan Emil Tabakov’un iki flüt ve piyano konçertoları ise Naxos firması tarafından tüm dünyada müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Bestecinin kendi yönetimindeki kayıtlar, Bilkent Senfoni eşliğinde ünlü Fransız sanatçılar Patrick Gallois (flüt), Philippe Bernold (flüt) ve Jean-Philippe Collard (piyano) tarafından icra edildi.

13 yaşında başladı

Solİst Emre Şen, Piyano derslerine 13 yaşında Profesör Nimet Karatekin’le başladı. 17 yaşında katıldığı İstanbul Mozart Yorum Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı ve Avusturya Kültür Ofisi’nce gönderildiği Salsbourg Mozarteum Yaz Okulu’nda ünlü Polonyalı pedagog Andrej Jasinski ile çalıştı. Prof. Ersin Onay ile sürdürdüğü eğitimini takiben, 1995 yılında İtalya’ya gitti ve çalışmalarına Marcella Crudeli ile devam etti.

Emre baŞarIdan baŞarIya koŞuyor

Lisans üstü eğitimini Amerikalı piyanist Kevin Kenner ile Londra’da Royal College of Music okulunda yine üstünlük derecesi ve konçerto dalında birincilikle tamamladı. Eğitimine Amerika’da Oxana Yablonskaya ile devam eden Emre Şen, 1995’tenan günümüze birçok uluslararası yarışmaya ve konser etkinliklerine katıldı. Türkiye’de İstanbul Müzik Festivali başta olmak üzere Ankara ve Anadolu Festivalleri’nde solo ve orkestra eşliğinde konserler verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bilkent Senfoni’den müthiş bir konser haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Kasım 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı