Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bilkent Orkestrası’ndan Portekiz'de Noel konseri

  Hürriyet Haber
  26 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Aralık 2000 - 00:01

  İyimser tahminlere bakılırsa Avrupa ailesine katılmak için 10 yıl beklememiz gerekirken, Avrupa kıtasındaki coşkulu Noel kutlamalarına Türkleri davet eden Portekizliler, kiliselerindeki ''Christmas Konseri''ni bir Türk senfoni orkestrasının vermesini istediler.

  Koyu Katoliklerin en kutsal günlerinde ve de kiliselerinde Türklerle coşku içinde yeni yılı karşılamaları ilk bakışta mantıksal bir kopukluk varmış hissi yaratıyorsa da, bu köprünün adı, kuşkusuz sanatın başarısı...

  Portekiz'in başkenti Lizbon ile Algar bölgesinin Faro ve Tavira şehirlerinde düzenlenen 3 ayrı Noel konserine Bilkent Senfoni orkestrasının davet edilmesi bir ilkin yaşanmasına neden oldu.

  Önce Lizbon'un tarihi Tivoli Salonu'nda Brahms, Strauss, Mozart ve Bizet'nin yapıtlarını çalan Bilkent Senfoni Orkestası büyük beğeni topladı.

  Türk Büyükelçiliği'nin pek ilgi göstermediği konserde, ABD'den gelen ünlü soprano Lidija Horvat ile bariton Boris Martinovich solist oldular.

  İkinci konser, Algar bölgesindeki Faro kentindeydi. Faro'daki yeni yıl konserinin solisti ise Yıldız İbrahimova oldu. İbrahimova çok sayıda Portekizli tarafından coşkuyla alkışlandı.

  KİLİSEDEKİ KONSER

  Tavira şehrindeki Noel konseri ise bir başka ilki yaşattı. Bilkent Senfoni Orkestrası şefi, müzik yönetmeni ve müzik fakültesi dekanı Prof. Erol Erdinç'in yönettiği Noel konseri 350 yıllık Misericordia Kilisesi'nde düzenlendi.

  Koyu Katoliklerin yaşadığı Tavira'daki kiliseye gelen Portekizliler, 100 kişilik Bilkent Senfoni Orkestrası'nın konserini nefeslerini tutarak dinlediler. Portekizlilerin coşkulu alkışları sonunda, şef Erol Erdinç yeniden sahneye geldi ve 3 kez bis yaparak klasik parçalardan örnekler sundu.

  Ve sonra Portekizlilere dönüp Portekizce şöyle dedi; ''Portekizce biliyor musunuz?''

  Şaşkın bakışlar altında devam etti;

  ''Evet biz Türküz ama sizin dilinizden de konuşabiliyoruz. Bu çok güzel ortamda, güzel insanlarla yeni yılı kutlamak ayrı bir mutluluk oldu.''

  Erol Erdinç'e sordum; ''Türkiye neresi, Portekiz neresi. Neden bir Türk orkestrası bu konserler için seçildi?''

  ''CD'lerimizi dinlemişler, çok beğenmişler. Davet alınca vakıf başkanımız İhsan Doğramacı'nın katkılarıyla bu ilki yaşamak istedik. Bunun Türkiye için sanat adına çok önemli bir olay olduğunu düşünüyoruz.''

  Tavira Belediye Başkanı ve Turizm Odası Başkanı da konser sonunda şunları söyledi; ''Bize unutamayacağımız bir Noel yaşattınız. Sizlere çok teşekkür ediyoruz ve bundan sonra her Noel’de sizinle bu mutluluğu paylaşmak istiyoruz.''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı