Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilişime zam yap bilgi toplumu ol

Hükümetin 2006 bütçesi geçen hafta belli oldu ve tahmin edin bakalım yüzde olarak en büyük artış hangi vergi kaleminde öngörüldü?

Açıklanan sonuçları incelemediyseniz tahmin etmeniz çok zor, ben söyleyeyim... Vergi gelirinde artış şampiyonu, yüzde 22,7'lik artışla, cep telefonlarıyla yapılan görüşmelerden tahsil edilen Özel İletişim Vergisi oldu.

Hani AKP hükümeti her fırsatta Bilgi Toplumu olacağız, Bilgi Çağı'na geçeceğiz filan diyor ya, işte size bu söylemlerinde ne kadar samimi olduklarının ispatı. Vergi geliri tahsilatında en büyük artışı, vatandaşın bilgi alışverişinden kesmeyi düşünüyorlar. Bilgisayardan aldıkları ÖTV oranını ise ısrarla lüks sınıfında tutuyorlar.

İletişime özel vergi uygulayıp, bilgisayarı lüks sınıfına sokarak Bilgi Çağı'na adım atıp Bilgi Toplumu olmayı başaracağımıza kimin inanacağını bekliyorlar, tahmin bile edemiyorum doğrusu.

Gerçi vatandaş da bir alem. 2006 bütçesinin belli olmasından hemen iki gün sonra ilginç bir eylem yapıldı.

Cep telefonu faturasının yarısını vergi olarak devlete ödeyen vatandaşlar, 20 Ekim günü bu adaletsiz vergiyi protesto etmek için cep telefonuyla konuşmamaya çağrıldı.

O gün kaç kişi bu çağrıya uyup, cep telefonuyla konuşmadı bilmiyorum. Bildiğim tek şey var, cep telefonu ücretlerinden alınan adaletsiz vergiyi protesto etmeye çalışanların eyleminden zarar gören biri olduysa, onun da bu vergiden en çok mağdur olan cep telefonu operatörleri olması.

Düşünsenize... Haksız vergiyi uygulayan devlet, haksız vergiden dolayı zarara uğrayan önce kullanıcı sonra mobil telefon operatörü...

Çünkü bu operatörler, vatandaştan alınan bu adaletsiz vergilerden dolayı sürekli bir gelir kaybına uğruyorlar. İnsanlar ücretleri pahalı buldukları için cep telefonuyla, adaletsiz vergi olmasa konuşacaklarından çok daha az konuşuyorlar.

Bu haksız vergiyi protesto etmek için daha iyi bir yöntem bulunmalı.

Örneğin ayın belli bir günü seçilir. Mesela her ayın son Cuma günü, yani bugün. Ve o gün insanlar cep telefonlarından, rehberlerinde kayıtlı herkese "Cep telefonu konuşmalarımdan alınan adaletsiz vergi kaldırılmadıkça, iş başında olan hükümete oy vermeyeceğim. Cebimize uzanan bu ele karşıysanız siz de vermeyin ve bu mesajı tanıdıklarınıza her ayın son cuma günü siz de gönderin", kısa mesajı gönderir.

İsterseniz hemen şimdi siz de başlatabilirsiniz bu kampanyayı. Tabii mesaj göndereceğiniz kişileri, bu mesajınızdan rahatsız olmayacağından emin olacağınız tanıdıklarınız arasından seçmeye özen gösterin.
X