Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bilişim Sözlüğü’ne büyük talep

  Hürriyetim
  18 Ekim 2005 - 12:28Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 12:28

  Bilişim Sözlüğü 2005 yazılımı online olarak kullanıma sunulduğu ilk 45 günde 300 bine yakın kullanıcı tarafından yüklendi. İnternet bağlantısı bulunan 30 bin kişi Bilişim Sözlüğü 2005’i her gün aktif olarak kullanıyor. Kullanıcılar, sözlükte bulunan 17 bin terim ve kavramın İngilizce ve Türkçe karşılıklarına kolay kullanılır, az yer tutan, çok yönlü, etkileşimli, sınırsız ve ücretsiz olarak erişebiliyor.

  Pusula Yayıncılık tarafından bilişim dünyasındaki temel bir gereksinime yönelik olarak yayımlanan ve son olarak ücretsiz bir yazılım olarak kullanıcıların hizmetine sunulan “BİLİŞİM SÖZLÜĞÜ 2005”, gördüğü büyük ilgi ile kısa süre içerisinde gerçek bir başarı öyküsüne dönüşüyor.

   

  Prof. Dr. Bülent Sankur’un on yıldan fazla süren çalışmasının ürünü olan ve ilk olarak 2002 yılında basılan Bilişim Sözlüğü’nün ikinci basımı 2004 yılının sonunda gerçekleşti. İçeriğin, bilişim dünyasının hızla değişen ve gelişen doğasına paralel olarak sıklıkla güncellenmesi gerektiğinden ürünün adı Bilişim Sözlüğü 2005 olarak değiştirildi.

   

  Pusula Yayıncılık tarafından bilişim sektörünün büyümesinin, bilişim terimlerinin anlaşılır bir dille ve zahmetsizce Türkçe’ye çevrilebilmesine bağlı olduğu fikrinden hareketle yayımlanan sözlük, yaygın bir kitle tarafından kolayca kullanılabilmesi amacıyla elektronik platforma da taşınarak, Eylül ayında gerçekleşen Cebit Bilişim Eurasia 2005 Fuarı’nda ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunuldu. Bilişim Sözlüğü 2005 Yazılımı, Hakan Güleryüz tarafından geliştirildi.

   

  Fujitsu-Siemens Computers’ün Ana Sponsor, Telsim’in de GSM Sponsoru olarak desteklediği Bilişim Sözlüğü 2005 Yazılımı, kullanıcıların sözlüğün basılı sürümünde yer alan 17 bin terim ve kavramın İngilizce ve Türkçe karşılıklarına kolay kullanılır, az yer tutan, çok yönlü, etkileşimli sınırsız ve ücretsiz olarak erişmesini sağlıyor.

   

  www.bilisimsozlugu.com adresinden dağıtılan BS 2005, bu özellikleriyle kısa süre içerisinde kullanıcılar tarafından yaygın biçimde tercih edilerek ilk 45 gün içinde 410 bin hit aldı ve 292 bin kişi tarafından yüklendi. Açıklamalara göre programda yer alan reklam alanlarının sunucudan yüklediği banner kayıtları, son dönemde günde ortalama 30 bin İnternet bağlantısı bulunan kullanıcının BS 2005’i aktif olarak kullandığını ortaya koyuyor. BS 2005’te yer alan reklamlar, kullanıcıların firmaların sunduğu çeşitli kampanyalardan yararlanmasına olanak sağlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı