Ege Haberleri

  Bilişim sektörü hızını yükseltti

  Mete Tamer OMUR / HURRİYET
  16.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurumsal yazılım alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Netsis, hedeflerini büyüttü. Şirket, rahat, hızlı ve esnek çalışma imkanı sağlayan Başkanlık sistemiyle bu yıl yüzde 25 büyüme hedefliyor.

  BAŞKANLIK sistemine geçen kurumsal yazılım şirketi Netsis, beş yılda üç kat büyümeyi öngörüyor.
  Başkanlık sisteminin Netsis’in bünyesine en uygun model olduğu düşünülerek uygulamaya geçildiğini aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ihlamur, bu modelin benzerlerine yurt dışında ve son zamanlarda ülkemizde de bazı başarılı bilişim firmalarında rastladıklarının söyledi. Ihlamur, “Bu sistem Toyota’da yalın düşünceden ortaya çıktı. Biz de dünyadaki bilişim sektörü doğrultusunda kendimize özgü bir yöntem bulma yoluna gittik ve bu sistemi kendimize uyarladık.
  Artık genel müdürlük tanımı yetersiz kalıyordu. Yeniden yapılanma sonrasında genel müdürlük pozisyonu kaldırılmış oldu. Yönetim ve İş Analizleri, İş Geliştirme ile Teknoloji Altyapıları ve Müşteri İlişkileri Çözümleri olmak üzere sistemde 3 tane başkan yardımcısı bulunuyor. Bunun yanında ayrıca direktörler var” dedi.

  Üç kat büyüyecek

  Sistemin şirkete hız getireceğini belirten Ihlamur, getirileri hakkında değerlendirme yaptı. Ihlamur, “Operasyonel verimliliği sağlamak adına bu kararı aldık. Hiyerarşili katmanlar ortadan kaldırıldı ve esnek bir yapı ortaya çıktı. Daha hızlı, net karar alınıyor. Müşteriye direkt dokunup, yakından dinleyeceğiz. Sistemin katkılarıyla bu yıl yüzde 25 büyüme hedefliyoruz. Beş  yılda da hedefimiz 3 kat büyümek” dedi.

  Küçük firmalar SaaS

  Geçtiğimiz yıl devreye soktukları ve E-İş uygulamaları konusunda küçük ölçekli firmaların hedeflendiği ‘SaaS’ modeli hakkında da bilgi veren Ihlamur, “Bu sistemde yazılıma gerek olmadan internet üzerinden bağlanarak işlem yapmak mümkün. Haziran’da uygulamaya başladık ve şu anda büyük bir heyecanla devam ediyor. Bizim 30 binin üzerinde müşterimiz var. İki yıl içerisinde yarısının, bu sisteme geçeceğini tahmin ediyoruz. Mekan ve cihazdan bağımsız bir kullanım ile kullanıcıya önemli katkılar sağlıyor. Maliyet anlamında da önemli bir avantaj sunuyor” diye konuştu.

  Yolumuz uzun

  SaaS tabanlı Netlite.Net, Netsis ve IBM ortaklığında yapılıyor, kazanılan paranın önemli bir kısmı da bu sistemin Ar-Ge’sine ayrılıyor. Şu anda Türkiye’de yazılım sektörünün cirosunun 100 milyon dolar olduğunu belirterek, “Avrupa’da ise orta halli bir ülkenin cirosu 2-3 milyar dolar” diyen Ihlamur, alınacak daha çok yol olduğunu kaydetti.

  İstihdama katkı

  2011’in teknoloji yatırımlarının ağırlık kazandığı bir yıl olduğunu ifade eden Ihlamur, “Yeniden yapılanma ve Saas önemli bir yer edindi. 2011’i yüzde 10 gibi makul bir büyüme oranıyla kapattık.  Yatırımlarla birlikte 20 kişilik bir istihdam sağlayarak, toplam çalışan sayımızı 140’a ulaştırdık” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı