Teknoloji Haberleri

  Bilişim mucitlerinin peşine düştüler

  Hürriyet Haber
  01.10.2015 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Samsung ve Habitat, “Bilişim Mucitleri” Projesi ile Türkiye’de 1000 genç mobil yazılımcı yetiştirecek.

  Samsung, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile bir araya gelerek hayata geçirdiği “Bilişim Mucitleri” Projesi ile, mobil yazılım alanında girişimciliği destekliyor. Türkiye’deki mobil yazılımcı sayısını artırarak, bu alandaki istihdama katkıda bulunmayı amaçlayan proje kapsamında eğitmen eğitimleri 4 Ekim’de başlıyor. Her bir eğitmenin 30 gence ulaşacağı proje ile toplamda 1000 genç bilişimcinin sektöre kazandırılması hedefleniyor.

  Projeyi değerlendiren Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung, “Dünyada hızla gelişen mobil yazılım pazarında, Türkiye’deki girişimleri teşvik etmenin ve gençleri bu alanda yetkin birer birey haline getirmenin ne denli önem arz ettiğini biliyoruz. Bu sebeple Habitat ile yürüttüğümüz “Bilişim Mucitleri” Projesi’ni çok önemli buluyoruz. Proje ile önce eğitmenlere, ardından aldıkları eğitim sayesinde mobil yazılım alanına kazandırılacak gençlere ulaşacağız. Bu doğrultuda, 4 Ekim itibariyle eğitmen eğitimleri başlıyor. Donanımlı eğitmenlerimizle birlikte proje kapsamında 1000’e yakın gence ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

  Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya ve Samsun’da başlayacak pilot uygulamada görev almak üzere 4-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da eğitmen eğitimi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda eğitmen adaylarına 48 saat yüz yüze, 12 saat çevrimiçi gelişmiş yazılım, 20 saat çevrimiçi mentörlük eğitimini içeren toplam 72 saatlik eğitimin ardından her katılımcının en az 2 adet Mobil Uygulama geliştirmesi sağlanacak ve katılım belgesi verilecek.

  Eğitmenlerden, proje ekibiyle işbirliği içerisinde çalışarak aldıkları eğitim doğrultusunda yerel eğitimler vermeleri ve bir yıllık dönemde 15-30 yaş arasındaki yazılım konusunda bilgi sahibi ve mobil yazılım geliştirmeye hevesli en az 30 gence ulaşmaları, eğitimlerini raporlamaları ve ayrıca yaşadıkları illerde projenin eğitim dışı faaliyetlerinin yürütülmesi bekleniyor.

  Etiketler: mucit
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı