Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BİLİŞİM 500 SONUÇLARI AÇIKLANDI

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 2007 - 13:17Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 10:01

  İnterpromedya tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 8.’si yapılan, Türkiye Bilişim Sektörü’nün referans niteliğindeki tek araştırması “Bilişim 500” sonuçları açıklandı.

  26 Haziran 2007 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılan özel bir törenle ilk 10’da yer alan şirketlerin yanı sıra; yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altında toplam 49 kategorinin birincilerine plaketleri takdim edildi.

   

  Sektörün lideri Türk Telekom...

   

  Kuruluşların resmi belgelere dayalı beyanları ile net satış gelirleri esas alınarak yapılan Bilişim 500 Araştırması’nın bu yıl ki lideri Türk Telekom oldu. İlk üç sırayı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone alırken, ilk 10’da yer alan şirketler sırasıyla KVK Teknoloji Ürünleri, Genpa, Avea, İndeks Bilgisayar, Netcell, Hewlett-Packard ve Teknosa oldu.

   

  İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir’in açılış konuşmasıyla başlayan gecede konuk konuşmacı olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul söz aldı. Bilgi ve iletişim teknolojileri pazarı ve alt kategorilerine ilişkin detay bilgileri konuklar ile paylaşan İnterpromedya Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan konuşmasında; Türkiye bilişim pazarının 2006 yılında % 11.6 büyüyerek 20.9 milyar dolar ciroya ulaştığını, bu rakamın 2007 yılında % 10 büyüyerek 23 milyar dolar büyüklüğe ulaşmasını beklediklerini belirtti. Unan konuşmasında ayrıca; Bilgi teknolojileri pazarının % 26 büyürken, iletişim teknolojileri pazarındaki büyümenin % 7 olduğuna ve ADSL internet abonelerinin hızla artmasının kişisel bilgisayar satışlarını arttırdığına dikkat çekti. Özlem Unan ayrıca, 2006 yılında en fazla büyüyen pazar grubunun % 42 ile yazılım olduğunu açıkladı.

   

  2006 yılında iletişim teknolojileri pazarının büyümesinin beklentinin altında kaldığını belirten Özlem Unan, bu pazardaki büyümeyi internet hizmetleri ve mobil telefon satışlarının sağladığının altını çizdi. Unan, mobil telefon pazarını kapsayan telekom donanımı pazarının % 15 büyüdüğünü belirtirken, 2005 yılında üç operatörün toplam cirosunun 6.9 milyar dolar olduğunu, bu rakamın 2006 yılında 7.1 milyara yükseldiğini açıkladı.

   

  İlk kez bir perakendeci ilk 10’da...

   

  Bu yıl üretici firmalar ve toptancı/dağıtıcı/bayi olan firmaların ayrı ayrı değerlendirildiği Bilişim 500 Araştırması sonuçları, birçok çarpıcı rakamı ortaya koydu. Sıralamada süpriz isimlerin de yer aldığı araştırmada Teknosa ilk 10’da yer alarak bir ilke imza attı.

   

  En fazla büyüyenler...

   

  Bilişim sektörüne ayna tutan Bilişim 500 Araştırması’na göre, son 1 yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi Biotekno olurken, son 5 yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi İstanbul Bilişim Merkezi oldu.

   

  Bilişim sektörünün referans kitabı Bilişim 500

   

  İnterpromedya tarafından bu yıl 8.’si gerçekleştirilen Bilişim 500 Araştırması birçok veriyi de ortaya koyuyor. Tören sonunda konuklar ve basın mensupları ile paylaşılan Bilişim 500 kitabı, hem Türkçe hem İngilizce hazırlandı. Kamu ve özel sektörde görev alan üst düzey yöneticiler, satınalma ve bilgi işlem yöneticileri tarafından büyük ilgi gören Bilişim 500 kitabı, İnterpromedya tarafından ticari ateşeliklerle paylaşılıyor ve Türkiye’de olduğu gibi yurtdışındaki yatırımcılar için de bir rehber olma niteliği taşıyor. Bilişim 500 kitabı, 27 Haziran 2007 itibariyle İnterpromedya’dan temin edilebilecek.

   

  www.interpromedya.com.tr/bilisim500

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı