Gündem Haberleri

  Bilinmeyen Che

  Hürriyet Haber
  01.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  9 Eylül 1967... Bundan 30 yıl önce. ABD sonunda büyük bir ‘baş ağrısından’ kurtuldu. CIA destekli Bolivya askerleri iki kurşun sıkıp Ernesto ‘Che’ Guevara'yı katlettiler. Ernesto öldü, ama ‘‘Che’’ doğdu. Hem de ne doğuş!

  Hani ‘ölüsü dirisinden beter’ derler ya, Ernesto ‘Che’ Guevara da, yaşarken sadece Güney Amerika'nın değil, tüm dünyanın en meşhur gerillası iken, trajik ölümüyle modern dünyanın son mitosu haline geldi. Romantik çağların son devi. 1968 kuşağının idolü.

  Ölümünün 30. yıldönümünde Che'nin yeni fotoğrafları gün ışığına çıkıyor. Che'nin hiç bilinmeyen resimlerini içeren, ‘‘Che Fotobiyografi’’ adındaki kitap geçtiğimiz günlerde Fransa'da piyasaya çıktı ve kapışıldı. Che'nin neredeyse Mona Lisa kadar ünlü bereli resmini çeken fotografçı Alberto Korda'nın katkılarıyla yayınlanan kitap, ünlü gerillanın Arjantin'de doğumundan, Bolivya'da kıstırılarak öldürülmesine kadar 200 resmini içeriyor.

  Kitaptaki en çarpıcı resimler arasında, Che'nin ikinci karısı Aleida March ile çekilen resimleri de var.

  Resimler, Marksizm konusunda üzerinde önemli etkisi olan Perulu birinci karısı Hilda'dan Aleida yüzünden boşanan Che'nin ikinci karısına duyduğu aşkı en çıplak haliyle yansıtıyor. Aleida'dan dört çocuğu olan Che'nin doktor olmasına rağmen, omuz omuza savaştığı Güney Amrikalı köylülerin dişlerini de çektiğini resimlerden öğreniyoruz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı