Bilinçli kaza yapanlar var kaskoda kara liste isteriz

Mert TEMİZKAN
15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, poliçeleri kötüye kullanımın arttığına dikkat çekerek, bankacılıkta olduğu gibi kara liste sistemine geçilmesini önerdi.

Özellikle kasko poliçelerinde dolandırıcılık olaylarının arttığını belirten Mustafa Su, “Bilinçli kaza yapanlar oluyor. Artık bu kişileri mahkemeye vereceğiz. Dolandırıcılığa teşebbüs ediliyor. 20 kere kaza yapılmışsa poliçe yapılmamalı. Dolandırıcılık yapılmışsa poliçe verilmemeli” dedi.
Sigorta şirketlerinin fazla kaza yapan araçlar için uyguladıkları ve ek prim almalarını sağlayan ‘sürprim’ oranının yüzde 80’den yüzde 300’e çıkarıldığını belirten Su, şunları söyledi: “Bu sigorta şirketlerinin dolandırılmasını bir nebze önlüyor. Sürprim oranları tamamen serbest bırakılmalı. Böylece çok fazla kaza yapan araçların sigortaları bir süre yapılamayacak kadar pahalı hale gelecek.”
Kötüye kullanan var
Poliçelerini kötüye kullanan kişilerin olduğunu da ifade eden Su, şöyle konuştu: “İlginç olaylarla karşılaşıyoruz. Adam alkollü kaza yapıyor. Bir şekilde alkolsüz yazdırıyor. Bu işten zarar gören biz oluyoruz. Aynı araç 19 kere kaza yapmış. Bence böyle durumlarda ilgili kişinin ehliyetine el konulmalı. Çok fazla kaza yapanın primini arıtıyoruz. Yapmayanınkinde de indirime gidiyoruz.”
2011’in ilk çeyreğinde sigortacılık sektörünün yüzde 24 büyüdüğünü söyleyen Mustafa Su, “Anadolu Sigorta da yüzde 26 büyüdü ama kârlılık hala düşük. Özellikle sağlık ve kasko poliçelerinde toparlanma var. Nefes sigortası diye bir şey çıkardık. Ayda 10 TL’ye acil durumlarda tüm sağlık masraflarını karşılıyoruz. 4 ayda 8 bin 692 kişi bu poliçeden almış.”
Yüzde 43 tasarruf
Her yıl 400 milyon TL kasko hasarı ödediklerini belirten Mustafa Su, “Bunun 40 milyon TL’si şişirilmiş hasarlar. Gazeteye ‘Yüzde 30 primle sigorta şirketleriyle çalışılır’ diye ilan veriliyor. Düşünün ne kazandıklarını. Bunun için farklı sistemler geliştiriyoruz. Kasko poliçeleri ihale sisteminde yüzde 43 tasarruf ettik” dedi.

‘Bir Usta Bin Usta’ meslekleri yaşatacak

ANADOLU Sigorta kaybolan ve unutulan mesleklere olan ilgiyi artırmak için hayata geçirdiği ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi kapsamında Mardin’de taş oyması ocağı açtı. Buradaki kursiyelerde taş oymacılığı eğitimi verilirken, mezun olan kursiyelerde sertifika veriliyor. Mustafa Su, “Buradan çıkan kursiyelerimizin kendi atölyelerini açmaları için bir bankayla anlaşıp, onlara uygun kredi imkanı da sağlıyoruz. Özellikle Mardin’in marka değerinin artması bu tarz taş oymacılığına olan siparişleri artırdı” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı