Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilinçaltı uyanıyor

Oğlak burcunda dolaşan Ay, zirveyi işaret ediyor.

Zirvede olmak, zirveye ve şöhrete ulaşmak için duyguların açığa çıkacağını işaret eden gökyüzünün bu konumu zirveye ulaşmak için bilinçaltının uyanacağını gösteriyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde duyguların derinleşmesi, şimdiye kadar üstünde durulmamış olayların ve buna bağlı isteklerin uyanması mümkün. Köklerin önem kazanacağı bir gün.

KİTAP

Havass’ın Derinlikleri

Üslubu ve yorum tarzından hoşlanmasam da değerli bir araştırma olduğunu düşündüğüm "Havass’ın Derinlikleri" adlı kitap, Bülent Kısa’nın hayatı boyunca yaptığı çalışmalarını topladığı kitapların ilkini oluşturuyor. Havass kelimesinin açılımını yapacak olursak, bir şeye mahsus olan kuvvet ve hal, duygular anlamına geliyor.

Havass’ı, Hermes Yayınları’ndan çıkan "Havass’ın Derinlikleri" adlı kitabında Bülent Kısa şöyle tarif ediyor: "Bize göre Havass, İslami büyücülük sistem ve geleneğidir." Ve kitabında sözlük karşılıklarını ve çeşitli anlamlarını inceledikten sonra şimdiye kadar yaptığı gizli ilimler olarak tarif edebileceğim araştırmalarını belli bir düzen içinde anlatıyor.

Gizliliklerin ortadan kalktığı bir çağa girmiş bulunuyoruz. Şimdiye kadar kulaktan kulağa aktarılan bilgiler artık herkesin bilgisine sunuluyor. Bu kitap da bunun işaretlerinden biri. Aslında benzeri pek çok yayın, dünyanın pek çok yerinde ortaya çıkmış bulunuyor. Tabii bütün bunlar aynı zamanda kaosun ortaya çıkmasına neden oluyor. Zaten geçiş döneminde bulunduğumuza göre kaosa ihtiyaç var. Geçişi yapabilmek için büyük bir enerji gerekiyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI