ANKARA HABERLERİ

Bilime destek 12 yıldır sürüyor

Gamze KOLCU
01.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Bu sene 12’nci kez düzenlenen Bayındır Tıp Ödülleri sahiplerini bulurken, Bayındır Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, “Tıp Ödülleri sahiplerini bulmaya devam ederek, geleneksel bir karakter kazandı” dedi.

Gamze KOLCU

BAYINDIR Sağlık Grubu’nun, 1996 yılından bu yana hizmet, bilim, teşvik ve araştırma dallarını kapsayan Tıp Ödülleri verdiğini belirten Bayındır Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, ödüllerin detaylarını ve amaçlarını Ankara Hürriyet’e anlattı.

Tüm bilim dallarında olduğu gibi, Tıp disiplininde de, ulaşılmak istenen hedefin doğru ve yeni bilgiler olduğunu söyleyen Zorlutuna, “Araştırmaların ve bilim insanının önemi yadsınamaz bir gerçek. Bayındır Hastanesi Tıp Ödülleri ilk olarak 1996 yılında verildi. Bir sağlık kurumu tarafından, bu alanda düzenlenen ilk ödül sistemi olma özelliği taşıyor” dedi.

Yetkinlikleri belirleyen prosedür

Bu sene 12’nci kez düzenlenen Bayındır Tıp Ödülleri’nde şimdiye kadar Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Türkan Saylan, ABD Başkanı Obama’nın sağlık danışmanı olan Prof. Dr. Ziya Kırkali gibi pek çok ismin ödül kazandığını vurgulayan Zorlutuna, ödüller hakkında şu bilgileri verdi:

“Bayındır Hastanesi Tıp Ödülleri’ne katılım esasların ödül kazanmak için yetkinlikleri belirleyen bir prosedürü var. Bunun birinci maddesi, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, tıp eğitimi almış bilim insanlarının seçkin araştırma, çalışma ve hizmetlerini değerlendirmek, üstün niteliklerini onaylayarak kamu oyuna duyurmak ve bilimsel çalışmalarını teşvik etmek amacıyla dört dalda ödül verileceğini belirtmek. Daha sonraki maddelerde ise ödül dağıtım esaslarını ayrıntılı bir şekilde açıklamak. Bu prosedür her ödül başvuru döneminde tıp alanında hizmet veren ve çalışmalar yapan tüm kuruluşlara duyurulur.

Jüri 12 bilim insanından oluşuyor

Başvuruların değerlendirilmesi onursal başkan dahil, 12 bilim insanından oluşan bir jüri tarafından yapılır. Jüri’de Bayındır Hastaneleri’ni temsilen yanlızca bir üye bulunuyor. Diğer 11 üye farklı eğitim kurumlarının seçkin akademisyenlerden kuruldu. Jüride kararlar salt çoğunluk ile alınıyor. Ödüller için Bayındır Sağlık Grubu bünyesinde çalışanlar başvuruda bulunamıyor.
Bu genel kavramlar için her ödül alanında değerlendirme kriterleri, yazılı olarak ana hatlarıyla belirleniyor.

Bilime evrensel düzeyde katkı

Bilim ödülü, tıp alanında bilimsel araştırmalarıyla, bilime evrensel düzeyde önemli katkılarda bulunan bilim insanlarına veriliyor. Bilim ödülü, tek bir bilimsel eser nedeniyle verebileceği gibi, adayın tüm çalışmaları değerlendirerek de verilebiliyor. Bu konuda önemli bir kuralımız da başvuru sahibinin aynı yıl içinde, aynı eserleriyle başka bir ödül almamış olması.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bilime destek 12 yıldır sürüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı