Gündem Haberleri

  Bilimde Türk-Yunan işbirliği

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Bilim dünyasında Türk-Yunan işbirliği,araştırma, geliştirme çalışmalarına yeni bir açılım getirdi. Türk ve Yunan bilim adamları, birlikte yürütmek üzere, 79 araştırma-geliştirme projesi hazırladı.

  TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tuğrul Tankut, bir süre önce TÜBİTAK ile Yunanistan Kalkınma Bakanlığı Araştırma ve Teknoloji Genel Sekreterliği’nin (GSRT) ‘‘Bilimsel İşbirliği Protokolü’’ imzaladıklarını anımsattı.

  Bu protokol gereği, iki ülke bilim adamlarının ortak araştırma, geliştirme projeleri üretmesine destek verilmesinin sağlandığını belirten Prof. Tankut, projelerin bedelinin de iki ülke tarafından eşit şekilde karşılanacağını kaydetti.

  Bilim adamlarının, kendi ülkelerindeki bilimsel kuruluşa projelerini vererek, destek onayı alması gerektiğini ifade eden Prof. Tankut, protokol gereği Ekim 2001’de proje başvuruları için duyuru yapıldığını, 2 aylık süre içinde Türk bilim adamlarının, Yunan bilim adamlarıyla ortak hazırladıkları 79 projeyi, TÜBİTAK’a sunduğunu bildirdi.

  Aynı projelere ortak olan Yunan bilim adamlarının da protokolde öngörüldüğü gibi, ülkelerindeki ilgili yere projelerini ilettiklerini kaydeden Prof. Tankut, bilişim, tıp, tarım, sağlık, temel bilimler, çevre, deprem ve arkeoloji, restorasyon konuları başta olmak üzere, her sektöre yayılan projeler için, TÜBİTAK’tan 2,5 milyon dolar bütçe istendiğini belirtti.

  Prof. Tankut, desteklenecek projelerde TÜBİTAK’ın bütçe sınırlamasına gitmediğini, ancak Yunanistan makamlarının, projelerin toplam bütçesinin 100 bin dolar düzeyinde tutulmasını tercih ettiğini söyledi. Bir yazıyla, Yunan makamlarından ‘‘bu rakamı yukarıya çekmelerini’’ talep ettiklerini ifade eden Prof. Tankut, protokol gereği projelerin bedelinin iki ülke tarafından eşit şekilde ödeneceğine işaret etti. Prof. Tankut, Türkiye’nin projelere daha yüksek bütçelerin ayrılmasını tercih ettiğini, Yunanistan’ın da bu doğrultuda davranmasını beklediklerini dile getirdi.

  DESTEKLENECEK PROJELER BELİRLENECEK

  Araştırma-geliştirme projelerini iki ülke olarak yeni bir modelle desteklediklerini ifade eden Prof. Tankut, projelerin bilimsel içeriğinin doyurucu, bütçesinin inandırıcı olmasını istediklerini vurguladı. Prof. Tankut, TÜBİTAK’a ulaştırılan 79 projenin, iki ülkenin komite, danışman ve proje gruplarınca ayrı ayrı değerlendirileceğini, bu değerlendirmenin ardından, desteklenecek projelerin ortak bir çalışmayla belirleneceğini kaydetti.

  TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Tankut, ortak projelerin hangi dönemler alınacağına ilişkin bir takvim belirlenmediğini, uygulamaya bakılarak gerektiğinde proje başvurusu için çağrıların yapılacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı