Gündem Haberleri

  Bilimde ödüle değer eser bulunamadı

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bu yıl Bilim Ödülleri'ne layık eser bulamadı. Hizmet Ödülleri ise Prof. Dr. Doğan Aksan, Prof. Dr. Bahri Savcı, Prof. Dr. Metin And ve Prof. Dr. Teo Grünberg'e verildi.

  TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ayhan Çavdar, TÜBİTAK Başkanlık Toplantı Salonu'da düzenlediği basın toplantısıyla Akademi'nin bu yıl ödüle değer bulduğu bilim adamlarını açıkladı.

  Geçen yıl vefat eden Prof. Savcı Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi dallarındaki çalışmaları, Prof. Aksan dilbilim alanındaki etkinlikleri, Prof. And başta sahne sanatları olmak üzere Türk ve dünya kültürüne evrensel katkıları, Prof. Grünberg de Modern Mantığın Türkiye'de yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinde yaptığı belirleyici hizmetleri nedeniyle ödüle layık görüldüler.

  40 yaşın altındaki bilim adamlarına verilmesi öngörülen ve bu yıl ilk kez verilen Teşvik Ödülleri'ne de Doç. Dr. Edhem Eldem, Doç. Dr. Erinç Yeldan ve Doç. Dr. Erol Taymaz layık görüldü. Doç. Eldem Osmanlı Bankası arşiv malzemesi ışığında Osmanlı ekonomik ve toplumsal yapısı üzerine çalışması, Doç. Yeldan makroekonomik modeli, Doç. Taymaz da bilgi toplumuna geçiş ve teknoloji konularının üretim yapısına ve sanayi üretimine uyarlanmasındaki başarısı ile Teşvik Ödülü'ne değer bulundu.

  Hizmet Ödülü kazananlar 250'şer milyon, Teşvik Ödülü kazananlar ise 150 milyon lira ile ödüllendirilecek. Ödüller, daha sonra belirlenecek bir tarihte sahiplerine verilecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı