KOCAELİ HABERLERİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'nde

AA / Metin Girgin,ŞAHİN OKTAY
01.01.2015 - 18:29Son Güncelleme :

- Bakan Işık: "(2014 İhracaat rakamları) Dünyanın, özellikle bölgemizin yaşadığı, bütün dengelerin bozulduğu, çok büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye'nin ihracatını azaltmaması, hatta yüzde 4'ün üzerinde bir ihracat artışı kaydetmesi büyük bir başarıdır" - "Türkiye, Ar-Ge ve inovasyonda, yerli ve yenilikçi üretimde bir hamle yılını inşallah 2015'te yaşayacak"

AA / Metin Girgin,ŞAHİN OKTAY

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2014 yılı ihracat rakamlarına ilişkin, "Dünyanın, özellikle bölgemizin yaşadığı, bütün dengelerin bozulduğu, çok büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde, Türkiye'nin ihracatını azaltmaması, hatta yüzde 4'ün üzerinde bir ihracat artışı kaydetmesi büyük bir başarıdır" dedi.

İnşaatı devam eden Kocaeli Valiliğinin hizmet binasında incelemelerde bulunan Işık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2014 yılını 157 milyar 622 milyon dolarlık ihracatla kapattığını, 2015 yılının geçen yıla göre risklerin daha da azaldığı, daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

"Bence bütün bu kadar olağanüstü gelişmelere rağmen Türkiye'nin ihracatını da makro ekonomik istikrarını da koruyor olması, Türkiye açısından önemli bir başarıdır" diyen Bakan Işık, şöyle devam etti:

"Dünyanın, özellikle bölgemizin yaşadığı, bütün dengelerin bozulduğu, çok büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye'nin ihracatını azaltmaması, hatta yüzde 4'ün üzerinde bir ihracat artışı kaydetmesi büyük bir başarıdır. 160 milyar dolar bir hedef koymuştuk, 160 milyar dolar hedefe çok yaklaştık. Bu açıdan bu bir başarıdır."

Şu anda AB'de ve Avrupa bölgesinde ciddi bir durgunluğun olduğunu, hatta "resesyon var mı yok mu" tartışmalarının yoğun olarak devam ettiğini kaydeden Işık, Avrupa'nın, parasal genişleme adımları atmaya hazırlandığını, resesyon riskini adeta minimize etmek istediğini dile getirdi.

-"İç karışıklığa rağmen ihracattaki artış başarıdır-"

Rusya'daki gelişmelerin, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin bölgeye getirdiği yeni yüklerin, bölgemizin neredeyse tamamında meydana gelen olayların, Suriye'deki, İrak'taki, Libya'daki, pek çok bölgedeki olayların, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra belki de en önemli iç karışıklığını yaşadığını belirten Işık, böyle bir dönemde Türkiye'nin 2014 yılını, ihracatını arttırarak bitirmiş olmasının önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Türkiye 2014 yılına 17-25 Aralık operasyonlarıyla girdiğini ifade eden Işık, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin iç siyasi istikrarına direkt hedef olarak bir darbe niteliğinde bu operasyona rağmen, Türkiye'de içerisinde geçirilen 2 önemli büyük seçime rağmen Türkiye makro ekonomik dengelerini koruyarak, cari açığını daha da düşürerek, bütçe dengelerini koruyarak bu 2014 yılını bitirmiş oldu. Bence bütün bu kadar olağan üstü gelişmelere rağmen Türkiye'nin ihracatını da makro ekonomik istikrarını koruyor olması, Türkiye açısından önemli bir başarıdır. 2015 yılı, 2014'e göre daha iyi bir yıl olacak diye inanıyorum. 2014'e göre risklerin daha da azaldığı, hele hele petrol fiyatlarının düşüşü ile ülkenin çok daha büyüme performansı sağlayacağı bir dönem olarak düşünüyorum.''

- Bakanlığının 2014 yılını değerlendirdi

Bakanlığının 2014 yılını değerlendiren ve 2015'deki hedeflerinden bahseden Işık, 2014'ün kendileri açısından çok yoğun ve tempolu bir yıl olduğunu söyledi.

Bakanlık görevini 26 Aralık 2013'de devraldığını anımsatan Işık, o günden bu yana ciddi bir tempoyla çalıştıklarını belirterek, "2014 bizim açımızdan üretimin çok daha ön plana çıktığı, üretimin değerinin çok daha bilindiği bir yıl oldu. Biz de yerli, yenilikçi ve yeşil üretim noktasında 2014 yılında önemli adımları attık ve önemli hazırlıkları yaptık. 2015 yılı Türkiye'de yerli ve yenilikçi üretim açısından ve yeşil üretim açısından bir hamle yılı olacak. Bu noktada 2014 yılında çok önemli hazırlıkları yaptık" diye konuştu.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren 4-5 yeni düzenleme içerisinde, kamu alımlarında artık teknolojik üründe fiyat farkının yüzde 15 dahi olsa yerli ürün tercih edilmek zorunda olacağını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

"Artık 'kamu ihalelerine iş bitirme belgesi dolayısıyla giremiyorum' bahanesini de ortadan kaldırıyoruz. Ar-Ge merkezlerindeki personel sayısını 50'den 30'a çektik. Kurumlar vergisi ve gelir vergisinde Ar-Ge çalışmaları sonunda üretilen bilginin değere dönüşmesinde vergiye yarı yarıya muafiyet getirdik. Bununla ilgili ithal etmek zorunda olduğumuz ürünlerde sivilde artık sanayi işbirliği programını hayata geçirdik. Yani artık ithal etmek zorunda olsak bile en az üretilen malın yarısı kadar yerli üretimden alım yapmak zorunda olacak ithalatçı firma. Bütün bunları 1 Ocak 2015 itibariyle hayata geçirmiş bulunuyoruz. Türkiye Ar-Ge ve inovasyonda ve yerli ve yenilikçi üretimde bir hamle yılını inşallah 2015'te yaşayacak."

- Kriptolu telefon

Bir soru üzerine, kriptolu telefonları hazırladıkdıklarını ve yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na takdim edeceğini belirten Bakan Işık, "Sayın Başbakanımızın da bu konuyla ilgili talimatlarını aldıktan sonra Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği aracılığıyla kaç tane telefon isteniyorsa o kadar telefonu üretip, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne teslim edeceğiz, onlar ilgili kurumlara, ilgili kişilere dağıtacaklar" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kocaeli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kocaeli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'nde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:27
  • Guneş
   07:07
  • Öğle
   12:57
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:24
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı