KOCAELİ HABERLERİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

AA / Kadir Yıldız
18.01.2015 - 16:23Son Güncelleme : 18.01.2015 - 16:24

- "Faizleri düşürmenin tam zamanı, enflasyon ciddi bir düşme eğilimine girdi. Merkez Bankamızın bundan sonra biraz daha proaktif davranarak faizleri hızlı bir şekilde aşağıya çekmesini bekliyoruz"

YEREL HABERLER KOCAELİ

AA / Kadir Yıldız

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, enflasyonun düşme eğilimine girdiği bu dönemde faizlerin de düşürülmesi gerektiğini belirterek, Merkez Bankası'nın daha proaktif davranmasını istedi.

Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Goodyear Kavşağı temel atma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etmesi konusundaki değerlendirmesini sorması üzerine Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasadan doğan yetkisini kullanmasından daha normal bir şey olamayacağını söyledi.

Bunu speküle etmenin normal olmadığını ifade eden Işık, "1982 Anayasasını AK Parti hazırlamadı, Recep Tayyip Erdoğan da hazırlamadı. 1982 Anayasasında açıkça, 'Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık eder veya kendi başkanlığında toplantıya çağırabilir' ifadesi var. Sayın Cumhurbaşkanımız da seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olarak bu yetkisini kullanacak. Yarın, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir kabine toplantısını yapacağız" diye konuştu.

- "Faizleri düşürmenin tam zamanı"

Işık, "Avrupa'yla kıyaslandığında Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin ne durumda" olduğu yönündeki soru üzerine de coğrafi şart, politik konjonktür ve diğer risk alanlarına bakıldığında Türkiye'nin ateş çemberi içindeki bir güvenlik adası gibi olduğunu bildirdi.

Zor bir yıl olan 2014'ü başarıyla geçtiklerini vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"2015 yılı çok daha iyi olacak. Avrupa, belirli riskleri barındırıyor, ABD'den gelen sinyaller fena değil. Avrupa'da bazı durgunluk belirtileri var ama inanıyoruz ki onlar da bu süreci iyi atlatırlar ve Türkiye de 2015'de ortaya koyduğu yüzde 4'lük büyüme hedefini rahatlıkla gerçekleştirir hatta daha da üzerine çıkar. 2015'in 2014'e göre daha iyi bir yıl olacağına inanıyorum. Çünkü bizim en önemli ithalat kalemimiz olan petrolde ciddi düşüş var. Bu, bizim hem cari açığımızın hem de maliyetlerimizin azalmasına ciddi katkı verecek. Faizleri düşürmenin tam zamanı, enflasyon ciddi bir düşme eğilimine girdi. Merkez Bankamızın bundan sonra biraz daha proaktif davranarak faizleri hızlı bir şekilde aşağıya çekmesini bekliyoruz. Bu yapıldığı takdirde enflasyonun aşağı doğru inmesine de önemli bir destek verilmiş olur."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2015 tarihinde saat 16 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:00
  • Guneş
   06:41
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı