Ege Haberleri

EGE

  Bilim Müzesi'ne ziyaretçi akın

  Hürriyet Haber
  18.01.2012 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediyesi'nin Bahçeşehir Koleji işbirliğinde 2009 yılında hizmete açtığı Ege'nin ilk Bilim Müzesi'ni bugüne kadar 45 bin 353kişinin ziyaret ettiği, geçen yıl gezenlerin sayısının ise 13 bin 506 olduğu bildirildi.

  “Keşif metodu” ile bilimin temelini oluşturan prensip ve kuramları gözlemleyip deneyler yapılarak öğrencilerin öğrenmelerini sağlayacak şekilde düzenlenen Bilim Müzesi'ni sadece Karşıyaka'dan değil, Manisa, Aydın, Uşak, Denizli'nin de aralarında yer aldığı farklı illerin okullarından gelenler de ziyaret geliyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Bilim Müzesi'nin çok özellikli ve çok özel bir bilim mekanı olduğunu vurgulayarak, “Özellikle ailelerin çocuklarını, öğretmenlerimizin de öğrencilerini bu ziyarete teşvik etmelerini öneriyorum. Bilim Müzesi herkese açık. Ayrıca hem Karşıyaka'ya ve İzmir'e hem de Ege'ye ve tüm Türkiye'ye hitap ediyor. Öyle ki açıldığı tarihten itibaren 45 bin 353 kişinin burayı ziyaret etmesi oldukça ciddi bir rakam. Bilime kapılarını açık tutan toplumlar geleceğini de aydınlatır. Biz bu düşünce doğrultusunda hizmetlerimiz sürdüreceğiz” dedi.

  Mavişehir'de 750 metrekarelik alana kurulan Bilim Müzesi'nde, kuvvet, elektrik, uçaklar, manyetizma, lazer teknolojisi ve Einstein gibi konuların yer aldığı öğrenme istasyonları, rehber öğretmenlerin anlatım ve uygulamaları ile gerçekleşiyor. Öğrenciler bu istasyonlardaki keyifli renkli uygulamalarla bilimin aynı zamanda oyun gibi sevimli de olabileceğini görerek yaşıyorlar.

  Hafta içi okulların hafta sonu da daha çok ailelerin çocuklarıyla birlikte ziyaret ettiği müze, pazartesi günü hariç haftanın 6 günü, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

  Okulların müze ziyareti gruplar halinde ve daha önceden randevu alınarak düzenleniyor. Müzede 30 öğrenme istasyonu bulunuyor. Randevular ve bilgi almak için 0 232 324 60 60 numaralı telefon aranabilir.

  İZMİR, (DHA)

  foto

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı