« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bilim kadını sahtekár çıktı

Harvard Üniversitesi’nde kadınların karşılaştığı toplumsal ayrımcılık konusunda beş araştırma yaptığını ileri sürerek üniversiteden parasal destek alan genç bir toplum psikoloğu, kendi görüşlerini araştırma sonucu gibi sunduğunu kabul etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yayınlanan dört çalışması geri çekilen Karen Ruggiero’nun beş yıl boyunca hiçbir araştırma fonundan yararlanmamasına ve devletin danışma komitelerinde çalıştırılmamasına karar verildi.

Geçen yıl Teksas Üniversitesi’ne gelen 33 yaşındaki Ruggiero, toplumsal sıralama içinde ezilen konumundaki insanların, parçası oldukları sistemi nasıl ve neden benimsediklerini inceleyen ‘meşruiyet psikolojisi’ araştırmalarıyla dikkati çekti. Ulusal Zihin Sağlığı Enstitüsü’nden 38,707 Dolar destek alan Ruggiero, doktorasını Montreal’de, McGill Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra dört yıl Harvard’da çalışmıştı.

İstifa etti

Araştırma Ahlakı Bürosu’nun hazırladığı rapora göre, Harvard’dan ayrıldıktan sonra, iki araştırmasında gerçeğe uymayan veriler kullandığı ileri sürüldü. Ruggiero’nun, kendisinden araştırma notlarını isteyen bir yüksek lisans öğrencisine bunları vermemesi üzerine, öğrenci durumu üniversiteye bildirdi. Harvard’ın konuyu araştırması üzerine Ruggiero, araştırmayı yürütürken, yazılarında belirttiği gibi 600 kişiyle görüşmediğini açıkladı ve Teksas Üniversitesi’nden istifa etti.

Yayımlanan iki makalesini geri çeken Ruggiero, iki makalesini daha geri çekmeyi kabul etti. Gazetelere gönderdiği mektupta, yaptıklarının tüm sorumluluğunu tek başına üstlendi.

Harvard’daki psikologlardan Herbert Kelman, Ruggiero'nun açıklaması karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını söyledi ve Ruggiero’yu, ‘Son derece düzenli, çalışkan, ve birçok açıdan tam bir mükemmeliyetçi’ olarak tanıdığını belirtti.

Bunları da Beğenebilirsiniz