Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bilim insanları Dünya'da hayatı durdurabilecek güçte bir güneş fırtınasına karşı çalışıyor

  hurriyet.com.tr
  08 Nisan 2016 - 15:57Son Güncelleme : 08 Nisan 2016 - 16:05

  Bilim adamları, iletişim sistemlerine ciddi zarar verebilecek ve potansiyel olarak dünyayı tehlikeye düşürebilecek bir güneş fırtınası ihtimaline karşı hazırlık yapıyor. 

  Birçok insan hâlâ Güneş'ten gelen ve Dünya'daki yaşama büyük zarar verebilecek jeomanyetik fırtına olasılığını önemsemiyor ya da durumdan haberdar bile değil. 

  ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı ve NASA'nın da aralarında bulunduğu kurumlar, böylesi bir ihtimalden "düşük olasılıklı fakat yüksek etkili vaka" olarak bahsediyor.  

  İngiliz Independent'ın haberine göre; uzay iklimi, geçmişte bazı sorunlara neden olmuş; teknolojiyi inceden sekteye uğratmış ve görülebilir değişikliklere yol açmıştı.  

  Fakat son dönemde hiçbiri 1859 yılındaki 'Carrington Vakası' kadar dramatik olmadı. Bu olay, bilinen en kötü jeomanyetik fırtınalara neden oldu. Hatta bugün yaşansaydı, iletişim teknolojilerinin büyük bölümünü yok ederdi. 

  Böylesi bir olay bugün yaşansa, iletişim uydularını durdurabilir, GPS sistemlerini bozabilir, uçakların uçmasını engelleyebilir. Ayrıca bilgisayarların hafızasındaki bilgileri yok etmek gibi daha kalıcı problemlere bile yol açabilir.  

  Yetkililer, modern dünyanın bel bağladığı altyapıyı onarmakla uğraşırken, bu durumun etkileri aylar ve hatta yıllar sürebilir.

  Londra merkezli sigorta şirketi Lloyd's, tüm bu problemlerin çözülmesi için 600 milyar ila 2.6 trilyon dolar arasında tutabileceğini tahmin ediyor.  

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı