TEKİRDAĞ HABERLERİ

Bilim insanları Çorlu’yu tartıştı

DHA
28.03.2016 - 09:55Son Güncelleme :
DHA

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ’da Çorlulular Ortak Akıl Platformu’nun bilim insanlarını buluşturan Mart ayı toplantısı Çorlu Belediyesi Encümen Salonu’nda yapıldı. Çorlu Üniversitesi kurulması çalışmaları ve çevre sorunlarının tartışıldığı toplantıya Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan da katıldı.
Belediye Başkanı Baysan, toplantıda çevre sorunlarıyla ilgili bilgi vererek Ergene Ulaş Mahallesi’nde kurulmak istenen termik santralin neden olacağı zararları anlattı. Baysan, bir yandan mevcut kirliliğin etkilerini azaltma çalışmaları sürdürülürken bir yandan yeni bir kirlilik nedeni oluşturulmasını istemediklerini vurguladı. Başkan Baysan, çevre kirliliğine neden olacak girişimlere karşı bölge halkıyla birlikte mücadele verildiğini belirtti.
Çorlulu bilim insanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, termik santral kurulması noktasında yapılması gerekenin sıfır kirliliğe neden olacak arıtma sistemlerinin devreye sokulması olduğuna işaret etti ve “asıl izlenecek yol, bölgedeki arıtma sistemlerinin göstermelik olmaktan çıkarılması ve tam randımanlı kullanılmasının sağlanmasıdır” dedi.
Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Tecer, bölgenin çevre sorunlarının tartışılacağı kapsamlı bir toplantı hazırladıklarını belirterek toprak, su ve hava kirliliğine ilişkin güncel verilerin toplanması çalışmalarının sürdürüldüğünü ve kirlilik tablosunun açıklanacağını bildirdi.
ÇORLU ÜNİVERSİTESİ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
Toplantıda yıllardır sözü edilen ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimiyle bir ön fizibilite raporu da hazırlanmış olan Çorlu Üniversitesi kurulması projesi kapsamlı olarak ele alındı. Raporu hazırlayan bilim insanı, Çorlu Mühendislik Fakültesi önceki dönem dekanı Prof. Dr. Özer Göktepe, İleri Teknoloji Üniversitesi fikrinin gerçekleştirilmesi yolunda yapılan çalışmaları anlattı. Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer de bu konuda sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dekan Tecer, konunun bakanlığın ve YÖK’ün gündemine girmesi durumunda gerekli olacak dosyanın hazırlanması sürecinde olduklarını bildirdi. Prof. Dr. Halim Orta da geçmişte Çorlu Üniversitesi kurulması amacına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi, bunun için doğru yer seçiminin önemini vurguladı ve kadro oluşturmanın güçlüğüne dikkat çekti.
Prof. Dr. Osman Özdemir de kadro için atılması gereken adımlara dikkat çekti ve “düşüncelerimizdeki üniversite için dalların ve öğretim üyelerinin belirlenmesi son derece önemli” dedi. Prof. Dr. Doğan Kantarcı, üniversite için Seymen merasının en uygun alan olabileceğine işaret etti.
Ünal Azaklıoğulları, öğretim üyesi sağlanması konusunda İstanbul’un önemli bir kaynak olacağını ve ulaşım sorunun da ele alınmasının gerekliliğini vurguladı. Prof. Dr. İlhan Erhan, “Bütün bu görüşler gösteriyor ki, Çorlu Üniversitesi, uygulama aşamasına geçilmekte geç kalınmış düşünce. Çorlulular olarak bu konuda ısrarcı olmalıyız” dedi.
Söz alan katılımcıların görüşlerini değerlendiren ÇOAP Dönem Sözcüsü ve oturum başkanı Ayhan Fırıldak, Çorlu Üniversitesi kurulması isteğinin “bizim de bir üniversitemiz olsun” hevesinden kaynaklanmadığını vurgulayarak, “Çorlu’da üniversite kurulması isteği bir ihtiyaçtan doğmaktadır. Siyasetçilerimizin bu talebi doğru değerlendirmeleri gerekir. Çorlulular olarak bütün kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla bu konuda daha güçlü ses vermeliyiz” dedi. Toplantıda Çorlu Üniversitesi için üniversitenin, belediyenin, Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve sivil toplum kuruluşlarının güç birliği yaparak ortak hareket etmelerinin sağlanması fikri benimsendi. Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan da üniversite konusunda bölge milletvekillerimizin de gerekli girişimleri yaptıklarını dile getirdi. Çevre sorunlarıyla baş etme konusunda ise yerel yönetimlerin bilim insanlarıyla işbirliği yapmalarının önemi vurgulandı.
Çorlulular Ortak Akıl Platformu (ÇOAP) tarafından düzenlenen, çevre sorunları ve Çorlu Üniversitesi kurulması konularının tartışıldığı ve ÇOAP Dönem Sözcüsü gazeteci Ayhan Fırıldak ile işadamı Tunç Tangil’in yönettikleri toplantıya, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, eski dekan Prof. Dr. Özer Göktepe, Namık Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halim Orta, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Erhan, Kıbrıs Uluslararası Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Özdemir, Nükleer Mühendis Ünal Azaklıoğulları, Av. Hasan Orta, Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcıları Ahmet Sarıkurt ve Erdoğan Demirci, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’ndan İbrahim Gönül, Cenap Ersöz, Cihan Tomris katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Bilim insanları Çorlu’yu tartıştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 09 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilim insanları Çorlu’yu tartıştı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı