Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bilim, aşırı şişmanlığı çok boyutlu ve görüntülü ele aldı

Hastalık Denetim Merkezleri hafif kilolu insanlarda erken ölüm riskinin normal kilolulara kıyasla daha düşük olduğu yönünde bir rapor yayımladı. Kurum o günden sonra geri adım atarak obeziteye bağlı ölümlerle ilgili istatistiklerde birtakım düzeltmelere gitti. Bu arada, şişmanlıkla ilgili araştırmalar da aldı başını gidiyor:

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yağ yaşlanmayı hızlandırıyor

St. Thomas Hastanesi moleküler biyoloji uzmanlarından Tim Spector, 1,122 erişkin kadın üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda, aşırı kiloların akyuvarlarda yaklaşık 8,8 yıllık bir eskimeye yol açabileceğini ortaya koydu.

Spector araştırma kapsamında yalnızca telomerleri, yani kromozomların uçlarında yer alan ve normal yaşlanma sürecinde hücreler kendilerini kopyaladıkça yavaşça aşınan nükleotidleri incelediğinden, aşırı kilonun tüm bedeni nasıl etkilediği henüz kesin olarak bilinmiyor. Ne var ki, yıllardır hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ikisi arasında çok yakın bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Spector sigaranın da hücrelerin yaşlanmasına yol açtığına tanık oldu. 40 yıl boyunca günde bir paket sigara içen kadınların kan hücrelerinde 7,4 yıllık bir yaşlanma meydana geldiği görüldü.

Yağ aşısı denendi

Çocuk felci, kızamık ve kabakulak gibi hastalıklara karşı aşılar olduğuna göre, neden obeziteye karşı da bir aşı olmasın?

Sıradan aşılar toksinden arınmış virüs ve baktarilere karşı bir bağışıklık yaratmak suretiyle etkili olurlar. Bu görüşten yola çıkan İsviçreli araştırmacılar yağ aşısının da açlık duygusu yaratan ghrelin adlı hormona karşı bağışıklık oluşturarak etkili olabileceği sonucuna vardılar.

Cytos Biotechnology şirketi tarafından geliştirilen aşı fareler üzerinde denendiğinde, bu deneklerin yiyebildiğin-kadar-ye uygulaması sonucunda ötekilere kıyasla %15 oranında daha az yediklerine tanık olundu. Ghrelin hormonunun insanda yeme isteğini nasıl kamçıladığı henüz bilinmediği gibi, araştırmacılar bu hormonun dengesiyle oynamanın herhangi bir yan etki yaratıp yaratmayacağından da emin değiller. Şirket konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgilerin 112 insan üzerinde yapılacak deneyler sonucunda elde edilebileceğine dikkat çekiyor.

Yağ yağı yakıyor

Washington Üniversitesi endokrinoloji uzmanı Clay Semenkovich düşük yağ tüketimine dayalı bir beslenme düzeni uygulayanların kafalarını karıştıracak bulgular elde etti. Buna göre, yağların yakılabilmesi için daha fazla yağ tüketmek gerekiyor.

Genetik yöntemlerle yeniden yağ üretme yetisinden yoksun fareler geliştiren Semenkovich sonradan onları yağsız besinlerle besledi. Sonuçta farelerde, zayıflama yerine, kan şekerinin düştüğüne, şeker hastalığı belirtilerine ve karaciğerde aşırı bir yağlanmaya tanık oldu.

Ancak fareler yağlı bir beslenme düzenine geçtiklerinde metabolizmalarının normale döndüğü görüldü. Bedende yeni yağ üretimi olmadığında fareler yığınla yağı başarılı bir biçimde karaciğere aktarıyor, ancak karaciğere ulaştığında bunu işlemden geçiremiyorlardı. Semenkovich şimdi kalorilerin yakılması için gerekli olan beden yağının türünü belirlemeye çalışıyor ve günün birinde bunun bir hap biçiminde piyasaya sunulabileceğine inanıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler