KAYSERİ HABERLERİ

Bilim Adamlarını Şaşırtan Teklif

IHA
30 Temmuz 2015 - 10:03Son Güncelleme : 30 Temmuz 2015 - 10:04

KÜLTEPE

IHA

2. Uluslararası Kültepe Toplantısı kapanışında konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’deki kazılar kadar bu kazılarda elde edilen değerlerin kamuoyu ile paylaşılmasının da önemli olduğunu söyledi.
2. Uluslararası Kültepe Toplantısı’nın kapanış programı Kayseri Mahallesi’nde yapıldı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanı sıra Vali Orhan Düzgün ve bürokratlar ile yerli ve yabancı bilim adamları katıldı. Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Kültepe Toplantısı’nın gerçekleşmesine katkı verenlere teşekkür etti. Kapanışta konuşan Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslıhan Yener de Milattan Önce 3’üncü bin yılda Erciyes’te kalay madeninin üretildiğinin keşfedildiğini belirtti ve bu keşfin bilim camiasında büyük yankı uyandırdığını söyledi. Prof. Dr. Yener, kalay madeninin üretilmesiyle beş bin yıl öncesinin en yüksek teknolojisi olan Tunç’un elde edildiğini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de yaptığı konuşmada, Kayseri’nin önemli bir zenginliğini gün ışığına çıkarmak için gayret gösteren bilim adamlarına teşekkür etti. Kültepe’deki kazıların kamuoyu ile paylaşılmasının önemine dikkat çeken Başkan Çelik, "Bir konuda adil karar vermek kadar adil karar verdiğinize karşınızdakini inandırmak da çok önemli’ şeklinde bir söz vardır. Kültepe’de de yapılan çalışma elbette çok önemli; ama yapılan çalışmaların önemli olduğunu bu tür toplantılarla kamuoyuna sunmak gerekiyor" diye konuştu.
Vali Orhan Düzgün de konuşmasında bu toplantılar vesilesiyle çıkarılan buluntuların akademik camia ile paylaşıldığını belirtti. Vali Düzgün, "Yeni buluntularla dünyaya daha fazla ışık saçacağız" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Bilim Adamlarını Şaşırtan Teklif hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilim Adamlarını Şaşırtan Teklif haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:59
  • Guneş
   05:47
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:37
  • Yatsı
   21:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı