Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bilim adamlarını şaşırtan keşif

  A.A.
  16.08.2012 - 22:43 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, Samanyolu Galaksisi'nin bir yılda doğurduğu yıldızdan çok daha fazlasını bir günde doğuran bir galaksi keşfetti. Yılda 740 yeni yıldız doğuran galaksinin bu kadar hızlı bir yıldız doğum oranına sahip olması bilim adamlarını şaşkınlık içinde bıraktı.

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Chandra X-ışın teleskobunu kullanan astronomlar, yılda 740 yeni yıldız doğuran devasa bir galaksi bulduklarını açıkladı.

  Astronomların şimdiye kadar gördüğü en parlak X-ışını parıltısını veren galaksiler kümesi içinde yer alan galaksi, Dünya'dan 5,7 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor.

  "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada, keşfedilen galaksinin büyüklüğü, türü ve yaşı dikkate alındığında bu kadar hızlı bir yıldız doğum oranına sahip olmasının anlaşılmaz olduğuna dikkat çekildi.

  Araştırmacılardan Harvard Üniversitesi görevlisi Ryan Foley, "Aslında 6 milyar yaşındaki bu galaksi, kırmızı ve ölü olarak tanımladığımız galaksiler sınıfında yer alıyor. Bu tür bir galaksinin bu kadar çok yeni yıldız doğurması, bizim şu ana kadar evrenle ilgili bilgilerimizin sınırlarını aşıyor" dedi.

  85 astronomdan oluşan araştırmacılar ekibi, galaksiye küllerinden yeniden doğan Anka kuşu anlamına gelen "Phoenix" adını verdi.

  Uzak galaksiler kümesinin en büyüğü olan Phoenix Galaksi'si, günde 2 yıldız doğuruyor ve galaksiler kümesinin merkezinde yer alıyor.

  Dünya'nın içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi, yılda sadece bir yıldız doğururken çarpışan galaksiler ise Anka Galaksisi'nden çok daha fazla yıldız doğuruyor.

  Bilim adamlarını şaşırtan keşif

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı