Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bilic'in gerginliği kaybettirdi

Bilic henüz derbi kazanamadığı için gergindi. Teknik adamın bu gerginliği takıma ve futbola da yansıdı. Tecrübesi ve rahatlığı ile bir adım önde olan Galatasaray rakibinin bu zaafını iyi kullandı.

Rüştü REÇBER
SON GÜNCELLEME

Maç öncesi bütün beklentilerimiz iki takımın yakalamış olduğu maç tempolarını düşünerek bizlere keyifli ve zevkli bir maç izlettirecekleri yönündeydi. Ağır saha şartlarını da göz önünde bulundurursak oynanan oyunda mücadelenin ön planda olduğu fakat iki takımın ligdeki yorgunluğunun tavan yaptığı bir maç oldu.
Kontrollü oynama istekleri saha içerisinde bizlere ancak son 5-6 dakika pozisyon izlettirdi. Beşiktaş’ın rakibinin top kullanmasına izin verdiği bir maç oldu. Oyuna başlarken orta sahadaki Beşiktaş’ın kalabalık üstünlüğü saha yansıtamadı. Özellikle Sneijder’in kanadını istediği şekilde kullanamadı. Galatasaray’da Sneijder özellikle ilk yarı o alanı çok boş bırakıp sürekli gezindi. Fakat bu alanda Beşiktaş’ın ilk yarı boyunca hiç üstünlüğü olmadı.

POZİSYON VAR AMA...

Beşiktaş’ta etkisiz olan bir diğer isim ise Demba Ba’idi. Bence hem ayağındaki sakatlığından, hem de fiziksel eksikliğinden 70 dakika boyunca verimli olamadı. Gökhan her ne kadar sağda veya solda oynadığında etkili olmak istemesine karşın takım arkadaşlarından yardım alamadı. Beşiktaş 10 kişi kaldıktan sonra ‘Maç gidiyor’ düşüncesi ile cesaretlendi. Pozisyon da buldular fakat bunlarda başarılı olamadılar.

BURAK MÜTHİŞ KOŞTU

Özellikle 60. dakikadan sonra her iki takım da orta sahayı hızlı bir şekilde geçmeye başladı. Galatasaray adına bunun sebebi oyunun başından beri kopuk oynayan ileri uç ve gerideki adamların birbirilerine yakın olmayışıydı. Beşiktaş ise 10 kişi kaldıktan sonra gol aramak için gitmesi ve o bölgeyi boş bırakmasıydı. Yine böyle bir boş alan yakalayan Galatasaray, Burak’ın orta sahadan aldığı topla, attığı müthiş deparla direk kaleye kadar gidip golü atması Beşiktaş’ın derbi sendromunun devam etmesine neden oldu.


Veli yanlış yaptı

Hakem Cüneyt Çakır Veli’yi atana kadar çok tolerans tanıdı. Ama Veli’nin hakemin gözünün önünde böyle bir hareket yapma hakkı yok. Net kırmızı mı, o konuda yorum yapmak istemiyorum ama Veli’nin yaptığı büyük yanlıştı.

MECBUREN DEMBA BA’YA SARILDI

Beşiktaş bu kadar kontrollü oyun oynadığı zaman, örneğin Fenerbahçe maçındaki gibi, Erciyes maçındaki gibi kaybediyor. Ne zaman oyuna hızlı ve baskılı başlarsa tempoyu maç boyu devam ettirebiliyor. Belli ki Bilic de derbi kazanamamanın stresi altındaydı. Bu saha içindeki oyuncu değişikliklerinden de göründü. Özellikle sahada işkence çeken Demba Ba’yı 70 dakika oyunda tutması bunun göstergesiydi...

OLİMPİYAT ÇİLESİ BİTMEDİ

Önemli bir derbinin Olimpiyat Stadı’nda oynanmasını anlamak mümkün değil. Futbol ambiansının olmadığı, zeminin kötü olduğu bir statta arzuladığımız derbi karşılaşmasını izleyemedik. Anlamadığım nokta şu. Bu maç Beşiktaş’ın sahasında oynanacak bir maç. Beşiktaş’ın istediği stadı kendi sahası olarak seçme hakkına sahip olması lazım. Deplasman takımının bu konuda söz sahibi olmaması gerek. Bu kuralı TFF’nin gözden geçirmesi gerekir.


Bunları da Beğenebilirsiniz