Gündem Haberleri

  Bilican telekulak davasında yargılanmayacak

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay İdari İşler Kurulu, Danıştay 2. Dairesi’nin Necati Bilican hakkında iki ayrı suçlamadan verdiği „yargılanma“ kararlarına yapılan itirazı sonuçlandırdı.

  Danıştay İdari İşler Kurulu, Bilican’ın „telekulak“ olayı ve „Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait iki cep telefonunu oğlu ile eşine kullandırdığı ve faturasını Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na ödettiği“ gerekçesiyle Danıştay 2. Dairesi’nin, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) „görevi ihmal“ ve „görevi kötüye kullanma“ fiillerinden yargılanmaları yönündeki kararını bozdu. Kurul, 2. Daire’nin „lüzumu muhakeme“ (yargılanma) kararlarını „meni muhakeme„ye (yargılanmama) çevirdi.

  İdari İşler Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu eski Başkanı Halit Karabulut’un „telukulak“ olayından yargılanması yönündeki 2. Daire’nin kararına yaptığı itirazı da yerinde gördü ve Karabulut hakkındaki kararı da bozdu.

  İdari İşler Kurulu’nun kararı kesin olduğu için Bilican ve Karabulut yargılanamayacaklar.

  2. DAİRE’NİN KARARI:İçişleri Bakanlığı’nın, Emniyet eski Genel Müdürü Necati Bilican, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu eski Başkanı Halit Karubulut hakkında gönderdiği fezlekeleri, ilk derece mahkemesi olarak Danıştay 2. Dairesi, geçtiğimiz günlerde karara bağlamıştı.

  Danıştay 2. Dairesi, Bilican ve Karabulut’un, yasal prosedüre aykırı telefon dinleme çalışmasıyla ilgili olarak olarak savcılıkca tespit edilen emniyet görevlileri hakkında soruşturma emri istenildiği halde, bu soruşturmanın açıldığı tarihe kadar yaklaşık 2 ay süreyle hiçbir işlem yapmayarak görevlerini ihmal ettiklerine işaret etmişti. Daire, ayrıca, Necati Bilican’ın Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kullanımına verilen iki cep telefonunu oğlu ve eşine tahsis ettiğini, bu telefonların faturalarını da Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın bütçesinden ödeterek görevini kötüye kullandığına karar vermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı