« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bilic ile Özen’in havuz problemi

Beşiktaş, her şeye rağmen rüya gibi. Çarşı, Önder Özen ve Bilic! Ama yok, illa ki rüyadan kâbus yaratılacak. İlla teknik kadroda bir sıkıntı varmış havası verilecek, üzerine saatlerce konuşulacak, derin analizler yapılacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Elif Çongur

Elif Çongur

Bizim kuşağın hararet yapma sebepleri muhteliftir. Vantilatör kayışını Kemalettin Tuğcu’nun kopardığında ısrarcı olanlar ağırlıkta olsa da, suyun kaynamasında dönemin çocuk şarkılarının payı da çok büyüktür.

Korodaki çocukların omuzlarını öne arkaya sallaya sallaya söyledikleri “Bakkal oldum dükkân açtım, dükkâna cins cins mallar seçtim, kapısına kocaman tabela da astım, beklerim her gün müşteri gelmez!” şarkısı bir kuşağın kâbusudur.

Hele “kaçırılan”, “damdan dama uçurulan” ve nihayetinde “suyuna pilav pişirilen” o “çil horoz” hala rüyalarımıza girer! Matematikle arasına mesafe koyanların baksınlar bilinçaltlarına, kesin “Say baak, saay baak, saaay bak!” komutlu şarkı çıkar.

Su kaynatmanın bir diğer müsebbibi de havuz problemidir. Önce havuzda çiş yapılırsa mavi bir kuyruğun çiş yapanın kim olduğunu ortaya çıkaracağı ile korku salınır, tatilden bu bilgiyle okula dönen çocuk bu defa da havuz problemlerine çarpar. Aksi gibi öğretmen havuzu bilmem kaç saatte doldurması gereken musluğu çizerken tırnağı kara tahtaya sürter. İşte o sesi duymuş olan kuşak iflah olmaz!


Çarşı, Önder Özen ve Bilic!


Bilic ile Özen’in havuz problemi

Şarkıyla, öyküyle, havuzla bile dehşet saçmayı başarıp, rüyayı kâbusa çevirmede üstümüze yoktur. Beşiktaş işte. Her şeye rağmen rüya gibi. Çarşı, Önder Özen ve Bilic! Ama yok, illa ki o rüyadan kâbus yaratılacak. İlla ki bir sıkıntı varmış havası verilecek, üzerine saatlerce konuşulacak, derin analizler yapılacak.

“Yok” diyorlar “bir sıkıntı”, inanılmayacak. O kadar işinin arasında Önder Özen’e zorla “Teknik Direktör Slaven Bilic ile aramızda sorun olduğu, ayrıca Bilic’in bazı tavırlarının takım içinde tepki gördüğü şeklinde hayal mahsulü bilgilerin yansıtılmasını, maksatlı bir çaba olarak görmekteyim” dedirtilecek.


Bilic ile Özen’in havuz problemi


Önder Özen ve Bilic’in arasında sizin istediğiniz türden bir problem olmaz, beklemeyin. Cem Yılmaz’ın dediği gibi “Bir çocuğun havuzla ne problemi olabilir? Havuza ya uzaktan işersin ya içine girer yüzersin!”


Tahtaya gak!


Bu neslin de vantilatör kayışını koparacaklar belli. Konuyla ilgili duyduğum derin kaygıyı, oğlumun ezberlemeye çalıştığı şu şarkı ile özetlemek isterim:

“Karga öğretmen oldu, güzel bir okul kurdu,

Eşek, ördek, at kuzu doldurdu bu okulu,

Karga derste eşeğe “Tahtaya gak!” dedi,

Soru sordu eşeğe, eşek bilemedi,

Müfetişti kurbağa,

“Sınıfta vrak” dedi, “Vrak vrak, onu sınıfta bırak!”
Yazarın son yazıları#27 Ağustos 2013 Şımarmazsa büyük topçu olur
#17 Ağustos 2013 Nerdesin aşkım?
#13 Ağustos 2013 Ne ekersen
#10 Ağustos 2013 Bu defa bitti
# 6 Ağustos 2013 Bugün de ölmedin
# 3 Ağustos 2013 Kerrat cetveli cümleler
#30 Temmuz 2013 Uysak ne uymasak ne

YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

Bunları da Beğenebilirsiniz