Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bilgisayarlı terzi

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.01.1999 - 00:01

  Devir değişti. Elektronik ve otomasyon, yaşamın her alanını kaplarken 21'inci yüzyılın kapısında terziler de bu değişime ayak uydurdular. Artık terzilerin ellerinde mezura ve makas yok, bilgisayarların ‘‘mause’’ları var. Bilgisayar aracılığıyla 3 saatte takım elbise diken terzi Hasan Işkın, buna hiç kimseyi inandıramıyor.

  Tam 38 yıldır terzilik ve konfeksiyonculuk yapan ilkokul mezunu Hasan Işkın, atölyesinde bir takım elbiseyi 3 saatte dikerek teslim ediyor. Kaliteyi korumak için günde sadece 10 takım elbise diktirdiğini belirten Işkın, 70 kişinin çalıştığı atölyesindeki üretim aşamasında bilgisayar kullanıyor. ‘‘Bilgisayarlı terzi’’ Hasan Işkın, yeni ithal ettiği makinelerin devreye girmesiyle hem üretim kalitesinin, hem de diktiği elbise sayısının artacağını söyledi.

  Mağazasının vitrinine, müşterileri ürkütmemek için ‘‘24 saatte takım elbise dikilir’’ yazısı astığını belirten Işkın, ‘‘Vatandaşlar en aşağı 15 günde elbise diktirmeye alışmış. Buna bile inanamıyorlar. Biz 3 saat diye yazsak, kim bilir ne gürültü kopacak’’ dedi.

  Zeytinburnu'ndaki Petomen adlı mağazasının giriş katında İngiliz ve yerli kumaşları da sergileyen Hasan Işkın, sayıları 600'ü aşan müşterilerini kumaş seçiminin ardından prova işlemine alıyor. Ölçü alan Hasan Işkın ve personeli, müşterilerine hazır takım elbise giydirerek bunun üzerinde değişiklikler yapıyor. Hasan Işkın, böylece ideal ölçüleri müşteriyle birlikte tartışarak buluyor. Bu bilgileri bilgisayara yükleten Hasan Işkın, ölçüleri daha sonra kendi hazırladığı programa yerleştiriyor. Ardından bilgisayardan aldığı bire bir ölçüsündeki ‘‘Pastal’’ adı verilen kağıt kopyayı seçilen kumaşın üzerine ütüyle yapıştırıyor. Işkın, makasla kumaşın kesimlerini, ardından da dikişlerini yaparak, takım elbiseyi üç saate giyime hazır hale getiriyor.

  Hasan Işkın, hedeflerinin Türkiye'nin en kaliteli ve tanınmış markalarının müşterilerinden bir kısmını kendilerine çekebilmek olduğunu belirtti. Vücut ölçüleri sabit ölçülere uymayan ve ısmarlama giyinmek zorunda olan birçok kişinin terzilerde üç kez provaya gittiğini ve 15 gün ile 1 ay beklediğini belirten Hasan Işkın, şunları söyledi:

  ‘‘Bu insanlar sonuçta ortaya çıkan takım elbiseyi beğenmese de çaresiz alıyor. Kaybedilen para, zaman, bozulan sinirler ve ziyan edilen kumaş, ayrı bir dert. Biz hazır elbiseyle ölçü aldığımız için, beden ölçüsü, milimiyle oluyor. Ölçüler bilgisar çıkışlı olunca, takım elbise hatasız ve kusursuz müşterinin bedenine oturuyor. Ayrıca bilgisayarla kumaşın kare ve çizgilerini de üst üste getirerek daha şık görünmesini sağlıyoruz. Kumaş ısrafı ise sıfır. Bir terzi üç metreden bir takım çıkartırken, biz ilave bir yelek kazanıyoruz. Yani yüzde 17'lik bir tasarruf söz konusu.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı