Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun

Virüsler, casus yazılımlar, korsanlar, dolandırıcı siteler…

İnternet tehlikeli bir yer. Bu nedenle her PC sahibinin kendisini korumak için etkili ve güvenilir bir antivirüs yazılımına ihtiyacı var. İşte sizi hiçbir harcama yapmadan harika güvenliğe kavuşturacak sekiz araç!

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun

1: AVAST FREE ANTIVIRUS

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


avast! Free Antivirus’ün neden mevcut en popüler güvenlik araçlarından biri olduğunu kısa sürede anlayacaksınız: Programı yüklemek kolay ve basit arabiriminin kullanımı rahat. Hızlı bir ön tarama bilgisayarınızdaki potansiyel tehlikeleri tespit etmenizi sağlayacak, bu arada sistem performansı üzerinde çok az etkide bulunacaktır. Bunun kişisel bir fikirden ibaret olduğunu sanmayın: AV-Test’in yürüttüğü bağımsız testlerde avast! Free Antivirus’ün her açıdan başarılı olduğu belirlendi. Ayrıca AV-Comparative’in 2012’de önerdiği ürünlerden biriydi.


Avast Free’nin bazı kullanışlı ek özellikleri de var. Örneğin yazılım güncelleyici, sizi kaçırdığınız güncellemelerden haberdar ediyor. Tarayıcı temizlik aracıysa istenmeyen eklentilerin kolayca temizlenmesini sağlıyor.

2: PANDA CLOUD ANTIVIRUS

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


Ufak ve basit… Panda Cloud Antivirus, ücretsiz gerçek zamanlı koruma sağlayan, hiçbir sorunla karşılaşmadan diğer güvenlik araçlarıyla birlikte kullanılabilen hafif bir araç.


Ticari bir ürünün ücretsiz sürümü olan araçta ücretli sürümde bulunan bazı özellikler yer almıyor. Aracın Pro sürümü sizi halka açık Wi-Fi ağlarında koruyor, USB Aşılama özelliği sayesinde USB sürücüler aracılığıyla kötü amaçlı yazılım bulaşma riskini azaltıyor ama temel antivirüs koruması hemen hemen aynı. Ayrıca her ne kadar Panda Cloud Antivirus mümkün olan en iyi tespit oranlarını sunmuyor olsa da bağımsız testler, AV-Test sertifikası sahibi aracın yeterince yetenekli olduğunu gösteriyor.

3: EMSISOFT EMERGENCY KIT

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


Hiçbir antivirüs programı %100 tespit oranı sunamaz. Arada sırada da olsa kötü amaçlı bir yazılım savunmanızı aşmayı başarabilir. Bu nedenle ne olur ne olmaz ikinci bir araç bulundurmakta fayda var. Emsisoft Emergency Kit (EEK) harika bir seçenek.


Kurulum gerektirmeden çalışan program bu sayede mevcut yazılımlarınızla uyuşmazlık yaşanması olasılığını düşürüyor. Kullanımı kolay sistem tarayıcısı, Virus Bulletin’in övgüsünü kazanan çift taramalı bir motor kullanıyor.


Deneyimli kullanıcılar, zararlı yazılımları tespit edip temizlemenizde yardımcı olan HiJackFree ve BlitzBlank gibi araçlardan özellikle memnun kalacaklar.

4: ZONEALARM FREE ANTIVIRUS + FIREWALL

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall ile ilgili zihnimi meşgul eden birkaç nokta var. Virüs veritabanı günlük olarak güncellendiği için (ticari sürümde saat başı) en yeni tehditler karşısında nispeten korumasız kalıyorsunuz.


Program yine de pek çok özellik sunmayı başarıyor: AV-Test sertifikalı antivirüs motoru, kullanımı kolay bir güvenlik duvarı ve kısmi tarayıcı koruması.


Programın sadeliği hedeflediğini de belirtmemiz gerek. Özellikler kutusunu açtığınızda karşınıza sadece 10 düğme çıkıyor. Bunları çoğunu kullanmanız bile gerekmiyor.


Günlük güncelleme yapılıyor olması ilk tercihimizin bu yönde olmayacağı anlamına geliyor ama yine de iyi bir alternatif olduğunu belirtmem lazım.

5: MALWAREBYTES ANTI-MALWARE

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


Sisteminize bir şey bulaştığını düşünüyorsanız ama mevcut antivirüs aracınızın uyarı vermediyse Malwarebytes Anti-Malware Free’yi deneme vakti gelmiş demektir. Mükemmel bir gerçek zamanlı tarayıcı olan araç, her türden tehdidi çabucak bulup ortadan kaldırabiliyor.


Araç her seviyeden kullanıcı için ideal. Yeni başlayanlar kullanmakta zorluk çekmeyecektir: Programı başlatıp “Scan” düğmesine tıklayın. Program anında sisteminizi taramaya başlayacaktır. Daha deneyimli kullanıcılarsa zarar görmüş bir sistemi başlatmanızı ve kilitli dosyaları silmenizi sağlayan ek araçları beğenecektir.

6: AVIRA FREE ANTIVIRUS

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


Avira Free Antivirus, iki temel noktada koruma sağlıyor: Öncelikle, sürekli olarak bilgisayarı gözleyen, tehditleri imha eden, dosya tespit oranlarının yüksekliği nedeniyle bağımsız laboratuvarların beğenisi kazanan güçlü bir antivirüs motoruna sahip.


Birkaç sorunu da yok değil. Arabirim ilk başta biraz karmaşık gelebilir. Ayrıca program diğer araçlarla karşılaştırıldığında PC performansını daha çok etkiliyor. Yine de Avira Free Antivirus, yetenekli ve etkili bir güvenlik paketi.

7: BITDEFENDER ANTIVIRUS FREE

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


Bitdefender’ın antivirüs motoru, mevcut en iyi motorlardan biri. Bağımsız test laboratuvarlarının gözdelerinden olan programın ücretsiz sürümünü edinmek kulağa çok hoş geliyor. Ancak bir sorun var: Bitdefender Antivirus Free Edition’ın gerçek zamanlı koruma özelliği yok. Yani dosyaları indirdiğinizde ve kullandığınızda kontrol etmiyor. Bunun yerine dosya, klasör ve sürücüleri siz istediğinizde tarıyor.


Bu nedenle Bitdefender Antivirus Free Edition ana antivirüs aracınız olamaz ama yine de faydalı olabilir: Programı indirin, arada sırada tarama yapın. Diğer güvenlik araçlarının gözden kaçırdığı tehditleri tespit edebilir.

8: AVG FREE ANTIVIRUS

Bilgisayarınızı ve verilerinizi ücretsiz koruyun


AVG Free Antivirus, faydalı özelliklere sahip bir paket sunuyor: Antivirüs motoru, e-posta tarayıcı, kimlik hırsızlığı koruması ve çevrimiçi güvenlik sağlayan LinkScanner Surf-Shield.


İlk bakışta bütün bunlar, pek çok kutucuk, düğme ve menü bulunduğundan programın karmaşık görünmesine yol açabilir; ancak zeki tasarlanmış arabirim, çoğu işlemi bir iki tıkla yerine getirmenizi sağlıyor.


Bu program, etkililiği söz konusu olduğunda farklı tepkiler alıyor: AV-Comparatives ortalama bir puan verirken AV-Test ise bazı ticari programlardan daha iyi olduğunu iddia ediyor. Bana sorarsanız program, en iyi ücretsiz antivirüs paketlerinden biri.

E-posta: ekaplanseren@hurriyet.com.tr
Twitter: https://twitter.com/kaplanseren


Yazarın son yazıları


#11 Eylül 2013 En iyi 10 yeni nesil oyun
#09 Eylül 2013 Microsoft'un Nokia'yı satın alması neleri değiştirecek?
#25 Ağustos 2013 Google Harita'larla keşfe çıkın
#14 Ağustos 2013 Yeni başlayanlar için Twitter
#07 Ağustos 2013 Doğu Cephesi’nde yeni bir şey yok!
#29 Temmuz 2013 Parolalarınızı güvenle saklayın
#24 Temmuz 2013 Ücretsiz yazılımla kendi e-kitabınızı yayımlayınYAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X