Bilgisayarı terzi usulü, kişiye özel üretiyor

Aslan BATUR
23 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ağustos 2012 - 09:39

Bu yıl içinde piyasaya süreceği 14 yeni modelle, bilgisayar sektöründeki daralmadan kurtulmayı hedefleyen Casper, terzi usulü bilgisayar üreterek pazardaki yabancı oyunculara karşı mücadele ediyor.

Stokta bilgisayar tutmadıklarını ve müşterinin özelliklerini belirlediği bilgisayarı 48 saat içerisinde ürettiklerini söyleyen Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, “Müşteri kraldır, onun istediğini vermek zorundayız. Üretilmiş hazır bir ürünümüz yok. Siparişe göre özel üretim yapıyoruz. Notebook ve masaüstü bilgisayarda bunu yapan dünyadaki tek firmayız” dedi. 30 yıllık bilişim teknolojisinin bu kadar keskin bir biçimde değiştiği başka bir dönem olmadığına dikkat çeken Fakılı, “Notebook’lar, netbook’a daha sonra da ultrabook ve tablete dönüştü. Bu işin ne tarafa gideceğini aslında üreticiler de bilmiyor. Ancak görünen şu ki pazar çok iyi bir şekilde bölünüyor” diye konuştu.     

Ultrabook dönemi

Cep telefonu, televizyon ve bilgisayar artık bir birleşme dönemi içerisinde olduğunu ifade eden Fakılı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz de Casper olarak bu değişimi çok yakından takip ediyoruz. Uzun süreli stratejilerle başarılı olacak ürünler yolunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kişisel bilgisayar teknolojisinde son trendlerden birisi de ‘ultrabook’. Ultrabook’un en önemli avantajları, hafif, ince, uzun pil ömrünün uzun olması ve hızlı açılması. Ultrabook için 3 milyon dolarlık yatırım yaptık. Windwos 8 ile ürünlerimizi dokunmatik hale getireceğiz. Tek fark ürünlerdeki 1 milimetrelik kalınlaşma olacak.”
Bilgisayarların da artık tabletlerde olduğu gibi dokunmatik ekranlarla donatıldiğini vurgulayan Fakılı, “Ekim sonu itibariyle ultrabook modellerimizin dokunmatik ekranlı olarak piyasaya süreceğiz. Notebook, ultrabook, Alli en one adını verdiğimiz yeni nesil masaüstü bilgisayar, tablet ve business modellerimizle toplamda 14 yeni ürünümüzü Kasım ayına kadar piyasaya sürmüş olacağız. Halihazırda Android işletim sistemi ile çalışan mevcut bir tabletimiz var ancak Windows 8 ile birlikte bu segmentteki konumumuzu daha da kuvvetlendireceğiz” diye konuştu.

Klavyeli tablet

Tablet bilgisayarların, artık klavyeli olarak da satın alınabileceğini söyleyen Fakılı, şu bilgileri verdi: “Tabletin altından kayarak çıkan bir klavye sayesinde, çok daha rahat yazı yazmaya imkan veren bir tablet bilgisayarımız da olacak. Ar-Ge çalışmasını yürütüyoruz.”

14 yeni model

2012’nin ilk 7 ayında bilgisayar sektöründe tablet hariç yüzde 10-15 civarında bir küçülme olduğunu ifade eden Fakılı şu bilgileri paylaştı: “Piyasaya süreceğimiz yeni modeller bizim bu yıl daralmamızı engelleyecek. Casper olarak geçtiğimiz yıl pazar payımız yüzde 16.3 oranındaydı. Bu yılın ilk 5 ayında yüzde 19.6’ya çıkararak liderliğimizi koruduk. Masaüstünde geçtiğimiz yıl pazar payımız yüzde 30.8 oldu. İlk 5 ayda yüzde 34’e yükseldi. Notebook’ta da yüzde 12.2 olan pazar payımız yüzde 16.2’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl 240 milyon dolar ciro ile kapattık. Yüzde 10 büyüdük. Sektördeki küçülmeye baktığımızda biz yerimizde saysak bile pazar payımızı büyütürüz. Yüzde 10’luk büyüme hedefimiz var.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı