Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Bilgisayarı ‘bitiren’ 8 alışkanlık

  Önder ÖNDEŞ
  14.07.2015 - 09:58 | Son Güncelleme: 14.07.2015 - 10:09

  Wifi’yi ya da tarayıcı sekmelerini kapatmamak, fotoğrafları yedeklememek gibi alışkanlıklardan kurtulabilirsek cihazlarımızı daha etkili kullanacağız. İngiltere’nin önde gelen teknoloji dergisi PC Advisor terketmemiz gereken 8 teknoloji alışkanlığını sıralıyor.

  1- Internet Explorer kullanmak
  Bu internet tarayıcısı bir zamanların tartışmasız en iyisiydi. Çevrimiçi veri analiz platformu Statcounter’ın Aralık 2014 rakamlarına göre artık Google Chrome yüzde 49.7 ile en çok kullanılan internet tarayıcısı. Ardından yüzde 24.6 ile Internet Explorer geliyor. Microsoft yılın sonuna yaklaşılırken Internet Explorer’a Windows 10’da yer vermeyeceğini, yeni bir internet tarayıcısıyla yola devam edeceğini açıkladı. Birçok testte sayfa yükleme, güvenlik gibi fark yaratan unsurlarda en büyük rakibi Chrome’un karşısında zayıf kalan Explorer’a veda etmenin vakti geldi. Çünkü artık onu Microsoft bile istemiyor.

  2- Fotoğrafları yedeklememek
  Fotoğraflarınızı yedeklemediğiniz sürece onlara sonsuza kadar hoşçakal demiş olursunuz. Hızın her şey olduğu bu çağda sosyal ağlarda fotoğrafları paylaşıp orijinal yedeklerini almazsanız, yıllar sonra büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızı güvendiğiniz harici belleklere ya da bulutlara kaydedin. Anılar değerli ve kıymetini bilmek gerekir.

  3- Bluetooth ve Wifi’yi açık bırakmak
  Bunu yaparsanız, cihazınızın şarjı daha çabuk bitecek ve servis sağlayıcılara daha çok ödeyeceksiniz. Açık Wifi, şarjın en büyük düşmanı. Özellikle gece yatmadan önce kapattığınızdan emin olun. Ardından sabah uyandığınızda en iyi ihtimalle yüzde 10’un altında bir bataryayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  4- Çok fazla tarayıcı sekmesini açık tutmak
  Şu an bunları yazarken Chrome’da kullanmadığım yaklaşık 10 sekme var. Ancak sizde de bu alışkanlık varsa bir an önce kurtulun. Sekmeleri açık bıraktığınızda tarayıcınızın kilitlenme olasılığı artar. Çok fazla sekme, odaklanmanız gereken bir iş yapıyorsanız, başınızı ağrıtır.

  5- Yazılım güncellemelerini yapmamak
  Bu başlığı okuyan çoğu kişinin “Evet, ya” dediğini duyar gibiyim. Yazılım güncellemelerinin zamanında yapılmamasının ve ertelenmesinin nedeni, onlara ayıracak vaktimizin olmadığını düşünmemiz. Yoğun olabiliriz ancak bilgisayarda yazılımların sağlıklı çalışması için bu bir zorunluluk. Özellikle virüs koruyucular gibi yazılımlarda kritik güncellemelere dikkat edin.

  6- Dağınık masaüstü
  Masaüstünüzde onlarca klasör, dosya, program kısayolu, fotoğraf, video mu var? Bu, sadece görünüm açısından değil, sistemindüzgün işlemesi için de kötü. Belli periyodlarla, sıkı bir temizlik operasyonuna girişin.

  7- Bilgisayarı hiçbir zaman kapatmamak
  Bilgisayarı sürekli açık bırakmak sistemin doğru işlemesini engeller. Unutuyor olabilirsiniz. Ancak kullandıktan sonra bilgisayarı kapatmak sisteminize can verecek.

  8- Cep telefonunun şarjını zorlamak
  Pek çoğumuz bunu bir alışkanlık olarak yaparız. Yüzde 5’in altına inen şarj düzeyine rağmen telefonumuzu kullanmaya devam ederiz. Oysa bu, bataryanın ömrü ve enerjiyi verimli iletmesi için yapılabilecek en kötü yol. Telefonunuzu düzenli olarak yüzde 100 şarj edin. Her seferinde yarısında bırakmak ve şarjı telefon kapanıncaya kadar kullanmakta ısrarcı olmayın. Yüzde 5’in altına düşen telefonunuzu vakit kaybetmeden kapatın.

  İki ipucu

  Siri’yle daha hızlı iletişim
  iPhone ve iPad’lerdeki ‘kişisel akıllı asistan’ Siri’ye bir şeyler sormak için çoğumuz tuşa basar, ardından konuşuruz. Fakat bu zaman kaybı. Eğer konuşurken tuşa basılı tutarsak çok daha hızlı cevap alırız. Bu arada telefonun alarmını da Siri’ye komut vererek kurabilirsiniz.

  ‘Esc’, hayır demek
  Klavyedeki ‘Esc’ tuşunu çok kullanıyor musunuz? Yoksa siz de bilgisayarınızda evet ya da hayır sorularını mouse’a uzanarak mı yanıtlıyorsunuz? Hayır demek için bir parmak hareketi yeter. Sadece ‘Esc’ tuşuna basın.

  Teknoloji dünyasından haberler

  Bilgisayarı ‘bitiren’ 8 alışkanlıkİlk ‘sanal gerçeklik merkezi’ kapılarını ABD’de açıyor

  Artık video oyunlarını yaşayacağız. Dünyanın ilk ‘sanal gerçeklik merkezi’ The Void, ABD Utah Salt Lake City’de 2016’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. Oyuncular ‘rapture’ adı verilen bir başlıkla çevrelerini 3 boyutlu olarak görüntüleyebiliyor. Bir tür yelek giyerek oyundaki ses ve duyguları ‘haptic feedback’ teknoloji sayesinde hissetmek mümkün oluyor. The Void, oyun teknolojilerinde çığır açmaya hazırlanıyor.

  Bilgisayarı ‘bitiren’ 8 alışkanlıkTwitter’ın Periscope atağı

  Periscope adı son dönemde çok duyuluyor. Twitter’ın 2015’te 100 milyon dolara satın aldığı uygulama, istediğiniz her yerden canlı yayın yapmanıza olanak tanıyor. Canlı yayına başladığınızda uygun ayarları seçerseniz, Twitter’a bir bildiri otomatik olarak iletiliyor. Ekranın sol altında kaç izleyicinin takip ettiğini görebiliyorsunuz. Yayınınız ‘like’ aldıkça kalpler beliriyor. Ücretsiz uygulamanın Google Android ve iOS versiyonu mevcut. Kaliteli yayın için güçlü sinyale sahip ağlar tercih edin.

  Bilgisayarı ‘bitiren’ 8 alışkanlıkKişiye göre şekil alan ses

  Aumeo, insanların kendine has duyuş şekillerinden yola çıkarak, kişiye en uygun ses deneyimini sunmak için yeni bir ekipman geliştirdi. Bununla kulağınıza en güzel şekilde gelen ses profilleri elde edebiliyorsunuz. Tablet, telefon gibi tüm mobil cihazlarla entegre çalışan Aumeo, bir mobil uygulama ve kibrit kutusu boyutundaki bir donanımdan oluşuyor. Türkiye’de birkaç ay içinde görebiliriz.

  Etiketler: bilgisayar , teknoloji
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı