Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilgisayarda sona kalan öğretmen dona kalıyordu

<B>HER</B> öğretmene bir bilgisayar kampanyasında 6 bin öğretmenin son dakikayı beklemesi, Vakıfbank şubelerinde yığılmaya yol açtı.

Kredi başvurularının aynı döneme denk gelmesi, şubelerde tıkanmaya ve kredi başvurularının geri çevrilmesine neden oldu. Başvuruları kabul edilmeyen öğretmenlerin tepkisi de, kampanya süresinin yıl sonuna kadar uzatılmasını sağladı.

ÖĞRETMENLERİ dizüstü bilgisayar sahibi yapmak için başlatılan kampanya, bazı Vakıfbank şubelerinin kredi engeline takılınca, Milli Eğitim Bakanlığı çareyi, kampanya süresini 31 Aralık’a kadar uzatmakta buldu. Bunda da, geçtiğimiz perşembe günü sona eren kampanyaya, son bir haftada 6 bin başvuru yapılması etkili oldu. Bu kredi başvurularının aynı döneme denk gelmesi, iş yoğunluğu fazla olan Vakıfbank şubelerinin talepleri geri çevirmesine yol açtı. Başvuruları kabul edilmeyen öğretmenlerin tepkisi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kampanya süresini uzatmak zorunda bıraktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Toshiba, Casper, KRN ve Exper Bilgisayarla işbirliği yaparak 18 Nisan’da başlattığı ‘Her öğretmene bir bilgisayar’ kampanyasına bugüne kadar toplam 77 bin 377 öğretmen katıldı. Bu bilgisayarlar için Vakıfbank’ın açtığı kredilerin toplamı da 90 trilyon 300 milyar (90.3 milyon YTL) lirayı buldu. Son bir ay içinde yapılan başvuruların sayısı da 10 bine ulaştı. Ancak, öğretmenlerin başvuruda son günü beklemesi, banka şubelerinde yığılmalara neden oldu. Bunun üzerine bazı Vakıfbank şubeleri öğretmenlere bilgisayar kredisi açmama kararı aldı. Kampanya kapsamında kredi kullandırdığı her öğretmene bir de kredi kartı düzenleyen Vakıfbank şubeleri, kredi başvurularını geri çevirdiği öğretmenlere gerekçe olarak, kredi kartlarının basımının uzun sürmesini ve bu kartların aktif hale gelmeden kredinin açılamamasını da gösterdi.

Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı, öğretmenlerin yoğun başvurusu üzerine Vakıfbank yetkilileriyle görüştü. Şubelerde bilgisayar kampanyasıyla ilgili kredi başvuru dosyalarında önemli bir yoğunluk oluştuğuna dikkat çeken yetkililer, sorunun nisan ayında başlayan kampanya için öğretmenlerin son dakikayı beklemelerinden kaynaklandığını söyledi. Yetkililer, ‘Başvuruların son günlere bırakılması, şubelerde aksamalara yol açtı. Kampanyanın süresinin uzatılmasıyla birlikte, bu sorun da aşılmış oldu’ dediler.

ÖĞRETMENLER TOSHİBA DEDİ:

Her öğretmene bilgisayar kampanyasında bugüne kadar satılan 77 bin 377 dizüstü bilgisayardan 74 binini Toshiba oluşturdu. Toshiba’nın ithalatçısı TNB Bilgisayar Genel Müdürü Aytaç Biter, kredi başvurusu kabul edilmeyen öğretmenlerin yoğun şikayeti üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’na kampanyayı uzatması için başvuruda bulunduklarını söyleyerek, ‘Gelen şikayetler yüzünden telefonlarımız kilitlendi. Biz de hemen Vakıfbank ve Milli Eğitim Bakanlığı’yla irtibat kurduk. Bankaya öğretmenlerin başvurularını 1 Eylül’e kadar almalarını ve kredinin çıkması için gereken süreyi verebileceğimizi söyledik. Sorunun çözümü için kampanya 31 Aralık’a kadar uzatıldı. Öğretmenlere şu ana kadar 74 bin bilgisayar sattık. Yıl sonuna kadar bu rakkamın 100 bini bulacağını düşünüyoruz’ dedi.
X