Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Bilgisayara virüsün bulaştığı nasıl anlaşılır

  Selim ÖZTÜRK / hurriyet.com.tr
  26.05.2010 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarsınız? İşte virüsü tespit etmek için önemli ipuçları...

  - Bilgisayarına virüs bulaştığını bir kullanıcı nasıl anlayabilir? Virüsün bulaştığına dair ilk sinyalleri kullanıcılar nasıl görebilir?

  İlk olarak kullanıcı, iyi bir antivirüs yazılımını bilgisayarına kurmuşsa endişelenmesine gerek yok. Ancak bir güvenlik yazılımı yoksa ya da yetersiz bir yazılım ise, virüsün bilgisayara kesinlikle bulaştığını anlamak her zaman mümkün değildir. Sadece bazı şüpheli hareketlere kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor. Mesela siz bilgisayarda hiçbir işlem yapmadığınız sırada bilgisayarınızın sürekli bir şeyler yapar ve CPU (işlemci) kullanım oranı maksimum seviyeye ulaşabilir. Buna bir virüs neden oluyor olabilir; ama kesin bir şey söylemek zor elbette. Ama iyi bir güvenlik programınız varsa ve bilgisayarınız kendi kendine bir şeyler yapıyorsa, bunu hemen kötüye yormamak gerekir; çünkü örneğin Seagate disklerde bilgileri düzenleme çalışması olabilir. Bunun dışında bilgisayarınızda gördüğünüz bir takım garip hareketler de virüsün işaretçisi olabilir. Şöyle ki, internet tarayıcınızla internette sörf yaparken sürekli kendi kendine açılan pencerelerin olması, bir pencereyi kapatırken diğerinin açılması gibi durumlar virüsten kaynaklanıyor olabilir.

  - Windows Live Messenger anlık yazışma programını kullanan kullanıcılar, bazen hesaplarını açtığında bir arkadaşından içerisinde link (bağlantı adresi) olan bir ileti alıyor. Ancak aslında bu iletiyi gönderen o arkadaşı değil elbette.

  Anlık mesajlaşma yazılımını kullanan kullanıcının diğer arkadaşlarına bu tür link’ler göndermesi, o kişinin bilgisayarına virüs bulaştığını gösterir. Ama bunlar, diğerlerine göre biraz daha iyi niyetli sayılabilir. Spy yani casus olarak adlandırdığımız bu tip durumlarda kullanıcıların reklam sayfalarına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Ancak iyi bir antivirüs yazılımınız varsa bu tip bir tehlikeyle karşılaşmazsınız.

  - Hacker’lar artık internet üzerinden zararlı kodları kurban bilgisayarlara yollayıp bilgisayarlarda ‘botnet’ ortamı yaratabiliyor. Botnet kavramından biraz bahsedebilir misiniz?

  Bilgisayarınız bir hacker tarafından ele geçirilirse, bir şebekenin parçası olabilirsiniz. Yani sizin bilgisayarınız bir hacker tarafından bir zombi sistem haline getirilebilir. Bir noktadan botnet’e bağlı milyonlarca bilgisayar kontrol edilebiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı