Teknoloji Haberleri

  Bilgisayara dokunmadan işlem yapabiliyor

  Hürriyet Haber
  08.08.2012 - 15:10 | Son Güncelleme:

  Microsoft tarafından geliştirilen yeni bir uygulama sayesinde dizüstü bilgisayarınıza dokunmadan bazı işlemleri yapabiliyorsunuz.

  Dokunmatik ekran teknolojisi gün geçtikçe daha fazla popüler olsa da pek çok kullanıcı mouse ve klavyeden vazgeçemiyor. Microsoft tarafından geliştirilen Soundwave adlı bir uygulama, hoparlörden yaydığı  20 kHz frekansında bir ses sayesinde elinizin yaklaşıp uzaklaştığnı mikrofon aracılığıyla anlayabiliyor. Böylece dizüstü bilgisayarınızın üzerinde parmağınızı hareket ettirdiğinizde parmağınızdan yansıyan ses dalgaları sayafaları aşağı ve yukarı kaydırabilmenizi, fotoğraflar arasında geçişi ya da listeyi aşağıya indirebilmeye olanak veriyor.

  FİLMDİ GERÇEK OLDU / WEB TV

  150 dolara piyasada satışta olan Kinect'e benzeyen bu teknoloji, çoğu dizüstü bilgisayarın ekranının her iki tarafında hoparlör bulunduruyor olması nedeniyle daha kolay yayılabilmesini sağlayabilir. Soundwave, her ne kadar dokunmatik ekran teknolojisiyle yarışacak gibi görünmese de grup toplantılarında ya da sunumlar sırasında kullanmak için ideal gibi görünüyor.

  Bir diğer yandan Microsoft bu uygulamayı henüz satışa çıkarmak istemiyor. Proje geleceğin bilgisayarlarını geliştirmek üzere kullanılacak gibi görünüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı