Gündem Haberleri

  Bilgisayar satışları yükselişte

  Hürriyet Haber
  30.07.2007 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Ünlü araştırma şirketleri IDC ve Gartner'den yapılan açıklamada Uzak Doğu'daki yüksek satışlar ve ABD'de yükselen talebin katkısıyla dünya genelindeki PC satışlarının yüzde 12 arttığı belirtildi.

  IDC ve Gartner'den yapılan açıklamada Uzakdoğu'daki yüksek satış rakamları ve ABD'de yükselen talebin de katkısıyla dünya genelindeki PC satışlarının %12 yükseldiği ifade edildi. IDC'nin verilerine göre 58.8 milyon birim satış ile %12.5'lik bir yükseliş gözlemlendi. Gartner'in yayınladığı verilere göre ise %11.7'lik artışla 61.1 birim satışı gerçekleşti. İki şirketin verilerindeki küçük farklılığın ise kullanılan ölçüm metodlarından ileri geldiği belirtildi. Her iki şirketten yayınlanan verilerin de beklentilerin üzerinde gerçekleştiği, 2006 yılında düşen satışlardan sonra bu rakamların sürpiz olarak değerlendirilebileceği ifade edildi. Windows Vista'nın satışlar üzerindeki etkisini değerlendiren Gartner, Vista'nın rakamlar üzerinde çok fazla bir etkisinin bulunduğunun  söylenemeyeceğini vurguladı.

  Doğu Asya'nın en hızlı büyüyen pazar olduğu vurgulanırken satışların %20 arttığı ifade edildi. Dizüstü sistem satışlarında da Gartner verilerine göre ABD için %5.9'luk bir artış gözlemlenirken, IDC verilerine göre ise %7.2'lik bir yükseliş söz konusu. Dünyanın en fazla sistem satan markası ünvanını koruyan HP'yi Dell izliyor. Gartner verilerine göre HP-Dell rekabetinde Gartner verilerine göre durum %18.2-%16.1 iken, IDC verilerine göre %19.3-%15'lük bir oran söz konusu. Lenovo, Acer ve Toshiba ise beşe giren diğer üç marka olmayı başadı. Gartner verilerine göre ise ilk iki sıra değişmezken arkasından Gateway-Acer-Toshiba olarak gerçekleşti.

  ABD'deki dizüstü sistem satışlarında her iki şirketin verilerine göre de Dell zirvede iken, IDC verilerine göre Dell'in arkasından HP-Gateway-Apple-Toshiba sıralaması gerçekleşti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı