Gündem Haberleri

  Bilgisayar çocuğunun hastalığı "Nintendonitis"

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar oyunları ile televizyonlara bağlanarak oynanan konsol oyunlarının, çocukların vücut ve ruh sağlığını bozduğu belirlendi. Doktorlar bu hastalığı "Nintendonitis" olarak adlandırdılar.

  Çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan bilgisayar oyunları, adı yeni konulan bir hastalığa yol açıyor. Doktorlar ilk örnekleriyle karşılaştıkları bilgisayar çağının bu yeni hastalığına 'Nintendonitis' adını verdiler.

  En çok el kaslarını etkiliyor

  Amerika'da 11 yaşında bir çocuk geçen yıl Noel hediyesi olarak aldığı konsol setinde oyun oynayarak saatler geçirdiği için elini kullanamaz duruma geldi. Elinde ve omzundaki ağrılar nedeniyle tedavi gören çocuğa ancak sınırlı saatlerde yeni oyuncağıyla oynamasına izin veriliyor.

  Anne ve babalar uyarıldı

  Amerika'da anne ve babalar, çocuklarının bilgisayar ve konsol oyunları nedeniyle bozulan sağlıkları nedeniyle uyarılıyor. Çocuklara, evde ve okulda el bakım egzersizleri yaptırılması isteniyor.

  Koruyucu eldiven

  Nintendo firması, bu yeni hastalığa karşı bir 'yardım hattı' kurdu. Buraya başvuranlara, bedava koruyucu eldivenler dağıtılıyor. Amerika'da ise okullarda bilgisayar derslerinden önce ve sonra zorunlu el egzersizleri yapılıyor.

  Strese neden oluyor

  Çocukların vazgeçilmezleri arasına giren bilgisayar oyunlar, ruh sağlığı açısından da ciddi tehlike yaratıyor. Oyunlarda aynı sahnenin saatler boyunca tekrar tekrar yaşanmasının çocuklarda strese neden olduğu belirtiliyor. Hekimler, Nintendonitis'in stres boyutunu engellemenin tek yolunun ise bu oyunların sınırlı saatlerde oynanması olduğunun altını çiziyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı