Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Bilgisayar bilmeyen kalmayacak

  A.A.
  19.01.2011 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Fırat, internet kullanımının nüfusa oranında dünya ortalamasına bakıldığında son 10 yılda yüzde 400 artış yaşandığını, Türkiye'de ise aynı dönemde bu oranın yüzde 1650'ye ulaştığını söyledi.

  Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat İçin Gençlik Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu işbirliğinde gerçekleştirilen “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi”nde 1 milyonuncu kişiye ulaşılması nedeniyle Rixos Otel'de tören düzenlendi.

  Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fırat, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın günler öncesinden programına dahil etmesine rağmen rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığını bildirdi.

  Fırat, bilgi ve iletişim teknolojilerinden yoğun olarak yararlanmayı ilke edinen anlayışın “bürokratik devletten” “elektronik devlete” geçişi hakim duruma getirdiğini ifade etti. Türkiye'de son yıllarda telekomünikasyon ağının geliştirilmesi yönünde ciddi adımlar atıldığını belirten Fırat, Türkiye'nin 25 milyonluk genç nüfusu ile bu konuda önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekti.

  Ulaştırma Bakanlığının 2003 yılından bilişim teknolojileri konusunda önemli projelere imza attığını anlatan Fırat, “İnternet kullanımının nüfusa oranında dünya ortalamasına baktığımızda son 10 yılda yüzde 400 artış görüyoruz. Türkiye'de ise son 10 yılda bu oran yüzde 1650 arttı. Dünyada internet kullanımı oranı yüzde 28.7, Türkiye'de ortalama yüzde 45. Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 65. Bugün baktığımızda sabit telefonda abone sayısı 16.7 milyon, mobilde 65 milyon, 3G abone sayısı 17 milyon, geniş bant abone sayısı 8.5 milyon” dedi.

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDE “PARTİLER ÜSTÜ” VİZYON

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de konuşmasında, son dönemde birçok kuruluşun, sektöre yönelik AR-GE merkezlerini hizmete açtıklarını ve bu merkezlerde uluslararası alanda Türkiye'ye ödüller getiren ürünlerin ortaya konulduğunu söyledi. Son olarak Gören Göz Projesi kapsamında önemli bir çalışmanın hayata geçirildiğini ifade eden Acarer, bu projelerde emeği geçenlere teşekkür etti.

  Bilgi teknolojileri sektöründe 28 yıldır yer aldıklarını belirten Acarer, 10 yıl önce hiç kimsenin hayal bile edemeyeceği teknolojilerin bugün herkesin günlük yaşamına girdiğini kaydetti.

  Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın bilgi teknolojileri alanında önemli bir vizyon belirlediğini vurgulayan Acarer, sektörde uyum yaratan bu vizyonun “partiler üstü” nitelik taşıdığını söyledi. Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Temennim ülkemizde her kesim tarafından bu vizyon doğrultusunda bilgi teknolojileri ve iletişim sektörüne ve özellikle onun altyapılarına sahip çıkılması, desteklenmesi. Hepimizin bu sektörü halkta infial meydana getiren iddialardan ve basit hesaplardan korumamız gerekir. Çünkü başta yerel idareciler olmak üzere farklı kuruluşların son dönemde almış olduğu kararlar, bu sektöre, bu sektörün altyapılarına ve özellikle ortak bir konsensüs olan Türkiye'nin 2023 bilgi teknolojileri ve iletişim sektörü hedeflerine büyük zarar veriyor. Bugün internetten bahsediyoruz, internette geniş bant abone sayasında son dönemde çok büyük artışlar oldu. Bu sektörün baz istasyonlarını, altyapısını dinamitlerseniz bırakın mobil interneti, normal telefon görüşmesi bile yapamazsınız. Herkesin, başta tüm sivil toplum kuruluşları, tüm yerel idari iradeler, karar alıcılar, hatta üniversitelerin küçük hesaplar yerine doğruyu, bilimsel verileri açıklamaları lazım. Bu sektörün altını dinamitliyoruz, yazık günahtır.”

  VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKANI

  Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Vodafone Türkiye olarak ülkenin geleceğine, genç nüfusuna inandıklarını dile getirdi. Gelecek 20 yılda Türkiye'nin dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olacağını düşündüklerini ifade eden Timuray, ülkenin potansiyelini gerçekleştirmesi için bilgi toplumuna dönüşmesi gerektiğini söyledi.

  Bilgiye ulaşımda fırsat eşitliği yaratılması gerektiğine işaret eden Timuray, şunları kaydetti: “Vodafone Türkiye olarak faaliyet gösterdiğimiz konu itibarıyla, iletişim sektöründe olmamızın getirdiği olanaklar dahilinde toplumumuzda bilgiye erişmede fırsat eşitliğini yaratabilecek bir katkıda bulunabileceğimize inandık. Bunu misyon olarak hem ticari hem de sosyal sorumluluğumuzda bir misyon olarak belirledik. 2011 yılını Vodafone Türkiye faaliyet takviminde 'internet yılı', 'veri/data yılı' ilan ettik. Zira mobil internet sayesinde toplumların çok daha hızlı geliştiğini dünyadaki pek çok verilerle görmekteyiz.”

  Timuray, mobil internet konusundaki teknolojik yatırımlarına kararlılıkla devam edeceklerini sözlerine ekledi.

  3 YILDA 1 MİLYON 217 KİŞİ

  Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, bilgi teknolojilerinin kullanımının bilgiye erişimde fırsat eşitliği yaratılması için “olmazsa olmaz” niteliği taşıdığını kaydetti. 3 yıl önce başlatılan “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi” ile 1 milyon 217 kişiye bilgisayar kullanmayı öğrettiklerini belirten Hazır, bunun başarılmasında özellikle eğitim için gönüllü olan gençlerin büyük payı olduğunu vurguladı.

  Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, 2007 yılında kurdukları vakfın uzun soluklu projeleri hayata geçirdiğini dile getirdi.

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İstanbul Direktörü Hansın Doğan, projenin gerçekleşmesinde gayret gösterenlere teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından projede görev alan bazı gençler de konuya ilişkin düşüncelerini dile getirdiler.

  Tören, açılış konuşmacılarının, bu gençlere plaket sunumuyla sona erdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı