Bilgin: Ortada bir sorun varsa kartzede kadar bankalar da suçlu

Hürriyet Haber
26 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 25 Şubat 2006 - 23:17

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Kredi kartlarına ilişkin bir sorun varsa, bunun en önemli aktörlerinden biri de kartı kullananlar kadar bankalardır" dedi. Bilgin, borcunu ödemekte zorluk çeken ya da temerrüde düşmüş kredi kartı kullanıcılarına "kanundan sonuna kadar yararlanın" tavsiyesinde bulundu.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartlarına ilişkin sorunun kullanıcıların bu enstrümanı "hayatlarını devam ettirme aracı" gibi kullanma anlayışı kadar, bankaların da sorumlu olduğunu söyledi.

PAZAR PAYI KAPMA YARIŞI: BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, gazetecilerin Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’na ilişkin sorularını yanıtlarken, kredi kartından doğan sorunların artmasının nedenlerini şöyle gösterdi: "Geçmiş yıllarda hem bankaların aşırı risk alma ve pazar payı kapma yarışı, hem de kredi kartı kullanıcılarının bu enstrümanı "hayatlarını devam ettirme aracı" gibi kullanma yönündeki anlayışları." Bu trendi gören BDDK’nın bir yıl önce konuyla ilgili olarak hazırladığı taslağı, ilgili Bakana ilettiğini hatırlatan Bilgin, Kanun konusunda bir takım eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: "Liberal ekonomiye bu kanunun uygun olmadığına dair bazı eleştiriler var. Ancak şu unutulmamalıdır; eğer bugün kredi kartlarına ilişkin bir sorun varsa, ülkede bu sorunun önemli aktörlerinden bir tanesi de kartı kullananlar kadar bankalarımızdır. Bu nedenle ortada herhangi bir mevzuatı bulunmayan bir enstrümanın, bir mevzuata kavuşması bence bir boşluğu doldurmuştur."

ÖNEMLİ İMKANLAR SAĞLIYOR: Meclis’ten çıkan haliyle yasanın, kullanıcılara oldukça önemli imkanlar tanıdığını belirten Bilgin, Şu ana kadar borçları ödemekte zorluk çeken ya da temerrüde düşmüş kredi kartı kullanıcıları, bu kanunun imkanlarından sonuna kadar yararlanmalıdır. Yeni düzenlemeler, gerçekten bankalarımızın fedakarlık yapmalarını gerektiriyor. Sonuçta geçmiş dönemdeki yanlış algılamaların bir şekilde sona ermesi ve tüketiciler ile bankalar arasında kredi kartı konusunda bir barış ortamı yaratılması anlamında bence Meclis’in aldığı çok önemli ve yerinde bir karardır."

KULLANICILARA TAVSİYELER: Kanunun, bugüne kadar doğan sorunları çözdüğünü ifade eden Bilgin, tüketicilere veya kredi kartı kullanıcılarına geçmiş deneyimleri dikkate alarak, "kredi kartını yerinde ve zamanında kullanmaları, kredi kartlarının verdiği imkanları veya cazibeyi, daha sonra doğabilecek sonuçlarını da dikkate alarak her zaman göz önünde bulundurmaları" tavsiyesinde bulundu. Bilgin, bundan sonra kredi kartlarından doğabilecek sorunların, bu Kanun dikkate alındığında, ağırlıklı olarak kart kullanıcılarından kaynaklanacağını belirterek, "Çünkü Kanun, bankalara daha dikkatli olmaları anlamında bir çok kısıtlama getirmektedir. Bu Kanundan sonra kredi kartı kullanıcılarının, kendi sorumluluklarının da bilincine vararak, kredi kartının daha da gelişmesine, boyutları itibariyle daha da büyümesine yardımcı olacaklarına inanıyorum" diye konuştu.

Kredi kartı yasası 25 milyona hitap ediyor
e
 DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartlarıyla ilgili yasanın çok önemli bir yasa olduğunu, 25 milyon insana hitap eden bir yasa olduğunu belirterek, "Kredi kartlarındaki yasal düzenlemeden biz hükümet olarak memnunuz. Parlamento memnundur" dedi. Türkiye’de kredi kartlarıyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu, belirten Şener, "1992’den bugüne kadar iktidarlar bu değişikliği gündeme almıştı ancak gerçekleştiremedi. Böyle bir düzenleme AK Parti iktidarı tarafından yapıldı" dedi. Kredi Kartları Yasası’nın doğrudan doğruya başbakanlık ve hükümetin iradesini ortaya koyarak yaptığı bir düzenleme olduğunu ve bu bakımdan da son derece önemli olduğunu belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı