Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilgili, geri dön!..

<B>KENDİ</B> başkanına küfür edenler, <B>ellerinde viski bardaklarıyla maç izleyenler!..

Kendi başkanına küfür edenler, altlarındaki spor arabalarıyla etrafa caka satanlar!..

Kendi başkanına küfür edenler, özel işlerinde milyon dolarla iş çevirenler!..

Kendi başkanına küfür edenler, sosyete sayfalarında boy gösteren veletler!..

Yoksa, takımın aldığı sonuç ne olursa olsun, ‘Beşiktaş’ım benim’ diye, açık tribünde tempo tutan garibanlar değil. Başkan’ın yoluna kırmızı halılar seren, 15 milyon pırıl pırıl taraftar değil.

Fenerbahçe maçında, Başkan Serdar Bilgili’ye dönük hakaretler, organize bir eylem!..

ANİ KARAR

Beşiktaş-Fenerbahçe maçından sonraki saatler...

Serdar Bilgili çok üzgün. Güvendiği birkaç arkadaşına, ‘Bu küfürlerin hiç birini biz hak etmiyoruz, ben ayrılıyorum’ diyor. Bilgili’nin bu kararı, dar çevresinde tam şok yaratıyor. Çünkü, geçen haftalarda, böyle bir konu gündemde yok.

Bilgili’nin tepkisi, takımın ikinci yarıda aldığı kötü sonuçlarla ilgili değil. Beşiktaş’ı kulüp olmaktan çıkartmaya çalışan, bir siyasal parti gibi, hiziplere bölmeye yönelik hareketin öncüsü, çıkarcı bir guruba.

Bunlar mı Beşiktaş’lı?..

REAL MADRİD VE M.UNİTED

Ligin ikinci yarısında Beşiktaş çöküyor. Teknik kadronun olduğu kadar, yönetimin de hataları var. Ama, başka örnekler de, ortada.

İşte, Real Madrid. O yıldızlar topluluğu da, kötü günler yaşıyor. İlk yarıda Real’i kimse tutamıyor. Ama, şimdi Real de, geride. Liderliği kaptırıyor. Ayrıca, Avrupa Şampiyon Kulüpler turnuvasından eleniyor.

İşte, Manchester United. İngiltere’de ilk yarıda fırtına gibi. Şimdi, onların da şampiyonluk umudu suya düşüyor.

Futbol bu, oluyor bunlar. Ama, ne İspanya’da, ne İngiltere’de, taraftar namı altında, kimse kimseye küfür etmiyor. Hatta, önceki gece Real Madrid-Barcelona maçını izliyorum, Figo oyundan atılıyor, Real taraftarı, Figo’yu yine de alkışlıyor.

Çünkü, oradaki taraftar!.. Bizdekiler taraftar müsveddesi, Beşiktaş’ı ele geçirerek, dümenine bakmaya çalışanlar!..

ONURLU ÖRNEK

Bilgili
’nin ayrılacağını açıklamasıyla birlikte, kulübe destek faks ve telefonları çığ gibi.

Bu bir yana, Bilgili onurlu bir örnek. Bizim politikacılarda hiç görmediğimiz bir örnek.

Seçim üstüne seçim kaybedenler, ömürlerinde tek bir seçim kazanamayanlar, partileri dağılanlar, hayır kampanyası yürütüp, referandumda evet çıkmasına rağmen, koltuklarına yapışanlara çarpıcı bir örnek!..

Koyu bir Beşiktaşlı olarak üzgünüm. Sayın Serdar Bilgili’yi bu kararından vazgeçmeye çağırıyorum!.. Örnek bir davranış, ama yapacak daha çok iş var!..

AB, KKTC’ye uzak

ALMANYA
’nın Essen kentinde önceki akşam bir açık oturum. Konu Kıbrıs’taki referandum sonuçları. Açık oturumda AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Verheugen de var.

Verheugen tam hayal kırıklığı yaratıyor:

‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, KKTC’ye konulan yaptırımları kaldırmadığı sürece, AB olarak biz hiç bir adım atamayız!..’ Yani, ne tanımak, ne ambargoyu kaldırmak, ne de ekonomik ve teknik yardım!.. AB, topu şimdilik Birleşmiş Milletler’e atıyor!.. Çok ayıp!.. Oysa, referandum öncesinde Rumlar’a veryansın eden aynı Verheugen değil mi?..

AB’nin uzak tutumu, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’a tavrından belli. Talat’ı AB Brüksel’e davet ediyor. Güzel!.. Ama, nereye?... AB Dış İlişkiler Komisyonu’na!.. AB’de siyasal nitelik taşımayan, bürokrat ekipten oluşan sıradan bir komisyona!.. Senin, benim de gidip, sohbet edebileceğimiz bir yere!..

Yıllardır Kıbrıs türküsü çağıran AB’nin, Talat’ı Bakanlar Konseyi’ne davet etmesi gerekmiyor mu?..
X