« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bilgili: Geri değil, ileri adım attık

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili, muhalefet lideri Hasan Arat'ın Halka Arz olayında yönetimi telaş içinde bulduklarını ve bu olayın aceleye getirilmemesi konusundaki açıklamalarına şöyle cevap verdi.

‘‘Biz yönetim olarak geri değil, ileri bir adım attık. Biz, bu model üzerinde birçok danışmanla ve uzmanlığı bu olan yönetim kurulu üyelerimizle yıllardır düşünerek ve tartışarak çalıştık. Sonunda İş Yatırım Firması ile de modelde mutabık kaldık. Ancak camiamızın açıklık, şeffaflık ve demokratik teamüllerine uygun olarak kongredeki yetkiden sonra, A.Ş. ile kulüp arasındaki bazı ilişkilerin teknik detaylarına beraberce karar verecek bir komite oluşturduk. O veya bu kişi istedi diye oluşturmadık.

2 KASIM 2000

Bu proje doğru ve inandırıcı olmasa İş Yatırım Bakiyeyi Yüklenim sözleşmesi taahhüdünü imzalar mıydım?. Bu sözleşmeyi Danışma Komitesi üyelerimizin çoğu gördü. Hepsi bir taahhüt sözleşmenin hazırlanış tarihi olan 2 Kasım 2000'deki piyasa koşulları çerçevesinde BJK A.Ş. şirketinin değerinin 200 ile 220 milyon $ aralığında olduğunu ve bunun en az %40, en çok %45 oranındaki hissesini satacağını taahhüt ettiğini gördü, öğrendi. Bunun daha fazla kamuoyu önünde sorgulaması Beşiktaş'ın yararına değildir.

BORÇ 26.6 MİLYON DOLAR

Biz 26.6 milyon$'lık banka borcumuzu gizlemiyoruz, söylüyoruz. İyi bir takım yaratmak için borçlanmayla ve aklanmanın hiçbir ilişkisini kuramıyoruz. Bugüne kadar BJK tarihinde takıma yapılamayan yaklaşık 25 milyon$'lık transfer yaptık. Zaten bize yönetime başlarken geçmiş yönetim tarafından hazırlanıp sunulan bütçede yalnızca 8 milyon$'lık transfer yapma imkanı sunulmuş bunun da yapılabilmesi için 12.6 milyon$'lık borçlanma yapmamız ve 7.3 milyon$'lık da futbolcu satmamız öngörülmüştü.

ALICI BULAMADIK

Geçmiş yönetim tarafından 98 yılı içinde transfer edilen ve satılması öngörülen futbolculara maalesef alıcı bulamadık. (Ohen, Delsolar, Sellami gibi). Satılamayan futbolcuların bütçede oluşturduğu açığı borçlanmayla kapatmak zorunda kaldık. Ayrıca geçmiş yönetimin oluşturduğu 7.3 milyon $'lık banka borcu ve 6.5 milyon$'lık piyasa ve transfer borcu toplamı olan yaklaşık 14 milyon$'lık borcu da üstlendik. Yani biz değil de bir önceki veya başka bir yönetim de olsaydı zaten takımı kurmak için bu miktar kadar borçlanmak zorunda idi. Aksi takdirde transfer yapmak mümkün değildir.

Ama o bütçede transfer için öngörülen 8 milyon dolarlık bir rakkam ayrılmışken, yönetimimiz 12 milyon dolar ilave gelir yaratmak suretiyle aynı borçlanma rakkamı ile 25 milyon dolarlık bir transferyapma imkanı buldu. Yani borçlanma yapıp da parayı çarçur etmedik. Kulübümüzün A Futbol takımını güçlendirmeye çalıştık.

KARŞILIKSIZ SEVGİ

Bu halka arz olayı kulübümüze çağ atlatacak seviye yükseltecek bir projedir. Bu projeyi düşünen herkesin buna sahip çıkması gerekir. Karşılıksız kulüp sevgisi bizce budur.

Avrupa'da lider Beşiktaş'ı kısır, politik çekişmelerle değil; yanlızca birlik ve beraberlik içerisinde yaratabiliriz.

Tüzüğümüze göre seçim dışındaki kongreler daima açık oyla yapılır. Usül budur diye uygulayacağız.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz