GeriBilgi Oy kullanırken selfie çekmenin cezası ne?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oy kullanırken selfie çekmenin cezası ne?

Oy kullanırken selfie çekmenin cezası ne?

1 Kasım 2015 Pazar günü Türkiye sandığa gidecek. Ancak bazı seçmenler seçim kabinine yasak olduğu halde telefon sokuyor ve selfie çekiyor. Tabi bu ihlalin bir cezası da oluyor. Oy kullanımı esnasında selfie çekmenin cezası ne kadar?

Geçtiğimiz yıl başlayan ve müthiş bir ilgi gören selfie akımı, ülkemizde de büyük ses getirmişti. Öyle ki sokağa çıktığınızda istisnasız her yerde selfie çekebilen bir kitle oluşmuş durumda. Dünya genelinde hala devam eden bu akım bazı ülkelerde yasaklarla da karşı karşıya gelmiş durumda. Bu yasaklardan birini de Türkiye uyguluyor. 7 Haziran seçimlerinde bazı vatandaşlar, oy kabininde oy pusulası ile selfie çektikleri gerekçesiyle belli bir miktarda para cezası almışlardı. 

OY KULLANIRKEN SELFİE ÇEKMENİN CEZASI NE?

7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan açıklamada Kabahatlar Kanunu’nu ihlal ederek oy kullanma kabininde selfie çekip bunu seçim yasakları bitmeden sosyal medyada paylaşan 29 kişiye  para cezası verildi. 7 Haziran seçimlerinde, seçmenler ve partiler için yapılan seçim yasakları tüm uyarılara rağmen ihlal edildi. Bunun üzerine oy pusulasıyla selfie çekip bu görüntüleri sosyal medyada paylaşan 29 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. “Kabahatlar Kanunu”nu ihlal etme gerekçesiyle söz konusu 29 kişiye 250 TL ceza kesildi. Bu kişilerden toplamda 7250 TL toplanmış oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle