GeriBilgi E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E-devlet şifreniz ile yapacağınız online işlemler sayesinde, eski sistemde gerekli kuruma giderek yaptığımız işlemler dönemi geride kaldı. Artık devletin sağladığı hizmetlerden yararlanmak için elektronik sistem ile kendinize ait sayfada tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.Peki e-devlet şifrenizi unutursanız ne yapacaksınız?

E-devlet sistemi sayesinde resmi işlerimizi kolayca halledebiliyoruz. Peki, şifremizi unutmamız halinde ne yapmalıyız ? Şifre sıfırlama nasıl yapılır? Yeni şifremi nasıl alabilirim*

E-Devlet Nedir?

E-Devlet, devlet tarafından bilgi ve iletişim işlemlerinin kullanılarak, devlet kurumlarına erişimi en hızlı şekilde sağlamayı amaçlamaktadır. Elektronik ortamda sunulan bu sistem tüm bireylere kolaylık sağlamak amacıyla ülkemizde hizmet vermektedir.

E-DEVLET KAPISI NEDİR?

E-Devlet, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı sağlayan bir internet sitesidir. E-Devlet Kapısı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

E-DEVLET ŞİFRESİ ALMAK İÇİN:

T.C kimliğiniz varsa eğer herhangi bir PTT şubesine başvurarak şifrenizi alabilirsiniz. Elinizdeki şifre ile hemen sisteme giriş yapabilirsiniz. Türk vatandaşı olan 15 yaşını doldurmuş her birey şifre alabilir. Verilen şifre kişinin kendisine özeldir. Ancak sisteme giriş yaptıktan sonra kendinizin belirleyeceği, belirli kriterlerden oluşan bir şifre kullanılacaktır.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Sisteme size verilen şifre ile ilk defa giriş yaptığınızda, güvenlik sebebiyle, site otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Nasıl Kullanılır?

Kişisel bilgi ve işlemlerinize ulaşmak için T.C kimlik numaranız ile PTT den aldığınız şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden anında giriş yapabilirsiniz.

Hangi Hizmetlere Ulaşabilirim?

1)Üniversite Kaydı
2)IMEI Kaydı
3)Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
4)Emeklilik Bilgileri
5)4A Hizmet Dökümü Sorgulama
6)Cumhurbaşkanı' na Mesaj atabilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E- devlet sistemi işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. Peki, şifrenizi unuttuğunuzda ne yapacaksınız?

- E-devlet şifrenizi unuttuğunuzda yapmanız gereken T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmektir. Yeni bir şifre aldığınız zaman eski şifreniz geçerli olmayacaktır. E-devlet şifresini unuttuğunuz veya kaybettiğinizde sizden 4 TL ücret kesilir.

- Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda başka bir yöntem de şifre sıfırlama hizmetidir. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Şifre sıfırlama hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle