ANKARA HABERLERİ

Bilgi alma hakkına mahkemeden vize

Hürriyet Haber
09 Ağustos 2009 - 00:59Son Güncelleme : 09 Ağustos 2009 - 00:59

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası, Ankara 11. İdaresi Mahkemesi’nin, TEKEL ihale şartnamesinin Oda’ya verilmesi istemini reddeden Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun işlemini hukuka aykırı bularak iptal ettiğini bildirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, TEKEL’in sigara üretim bölümü, fabrikaları, tesisleri, arsa ve arazilerinin yanında markalarıyla birlikte 1,720 milyar dolara British American Tobacco’ya devredildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, TEKEL’in satış fiyatının, şirketin sadece 2,5 yıllık karına karşılık geldiği, ihale şartnamesinin halktan gizlendiği öne sürüldü.

Şartname verilecek

Ziraat Mühendisleri Odası olarak, ihale şartnamesi, idari ve teknik şartname, sözleşme ve eklerinin verilmesi talebiyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na başvuruda bulunduğu ifade edilen açıklamada, idarenin bu talebi söz konusu bilgi ve belgelerin dava dosyasında ibraz edileceğini belirterek reddettiği kaydedildi.

Açıklamada, Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itirazda bulunduğunu da ifade edilerek, kurulun ZMO’nun "bilgi ve belge verme yükümlülüğü olduğu ve bilgi edinme başvurusu yapamayacağı" gerekçesiyle itirazlarını kabul etmediği bildirildi.

ZMO’nun, kurulun bu kararına karşı açtığı davayı gören Ankara 11. İdare Mahkemesi’nin, TEKEL ihale şartnamesinin Oda’ya verilmesi istemini reddeden Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun işlemini hukuka aykırı bularak iptal ettiğini bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bilgi alma hakkına mahkemeden vize hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilgi alma hakkına mahkemeden vize haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı