Gündem Haberleri

  Bilge Köyü'ndeki sanıkların aileleri Kırklareli'ye gönderildi

  Adnan AVUKA- Nezir GÜNEŞ/ MARDİN,(DHA)
  23.11.2009 - 16:09 | Son Güncelleme:

  MARDİN'in Mazıdağ İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledilmesiyle ilgili tutuklanan kişilerin yakınları, dün geceyarısı büyük bir gizlilik içinde bundan sonra yaşamlarını sürdürecekleri Kırklareli'ye gönderildi.

  Mazıdağ'ın Bilge Köyü'nde 4 Mayıs akşamı nişanevine düzenlenen silahlı saldırıda 7'si çocuk 44 kişi öldürülürken, 2'si çocuk 3 kişi de yaralanmıştı. Katliamın ardından saldırıya gerçekleştirdikleri gerekçesiyle ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklanmıştı. Yaşanan olayın ardından katliamı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklananların yakınları olan 11 aile can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle köyü terkedip, Mazıdağ'da kapalı olan bir fabrikanın misafirhanesine yerleştirilip, jandarma tarafından koruma altına alınmıştı.

  Bilge Köyü'nü can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle terkeden 11 ailenin oturması için Kırklareli'de konutlar satın alındı. Konutların tamamlanmasının ardandın dün geceyarısı 11 aile, büyük bir gizlilik içinde fabrikanın misafirhanesinden alınarak Kırklareli'ye gönderildi. Ailelerin hangi şekilde gönderildiği konusunda güvenlik gerekçesiyle ayrıntılı bilgi verilmezken, kendilerine güvenlik güçlerinin de eşlik ettiği kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı