Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bilerek dağıtmışlar

  Ali AKSOYER-Sefa KIDIK/İSTANBUL
  04.03.2005 - 02:07 | Son Güncelleme: 04.03.2005 - 02:07

  Sahte rakı çetesinden Avni Kaptan'ın, son ürettikleri partinin bozuk olduğundan şüphelendiği, ancak bu uyarısına arkadaşlarının kulak asmadığı ortaya çıktı. Polise ifade veren çete elemanlarının zaman zaman kendi ürettikleri imalathaneden sahte rakı çaldıkları da belirlendi.

  İSTANBUL'da 13 kişiyi öldüren sahte rakıları üretenlerden Avni Kaptan, polise verdiği ifadede son ürettikleri rakıların bozuk olduğu konusunda arkadaşlarını uyardığını söyledi. Kaptan, "Son parti rakının renginden ve kokusundan bozuk olduğunu anladım. 'Malı dağıtmayalım, katliam olur' dedim ama dinlemediler" dedi.

  ELEBAŞI ARANIYOR

  Sahte rakının formülünü bilen, çetenin firardaki elebaşı Ertan Şabudak hálá yakalanamadı. Polis, sahte rakı içip zehirlenmiş olma ihtimaline karşı, Ertan Şabudak'ı bulmak için hastaneleri de kontrol etti. Polis, imalathane basılmadan 2 gün önce Ankara, Konya, Afyon hattında sahte rakı dağıtımı yapacağı ileri sürülen, 80 koli rakı yüklü, 16 (Bursa) plakalı Peugeot marka okul minibüsünü de arıyor.

  KOLİ BAŞI 20 YTL

  Polise verdikleri ifadelerinde suçu birbirine atan zanlıların zaman zaman imalathaneden sahte rakı çaldıkları da ortaya çıktı. Kaçak rakı satılan Kardeşler Büfe'de çalışan Mesut Simsar, "Bir gün beni arayarak, Topçular'da sahte rakı yapıldığını, satarsam koli başına 20 YTL kazanacağımı söylediler. 10 koli alıp sattım. Daha sonra ikinci bir parti alarak aralarında Dem Restoran'ın sahiplerinin de bulunduğu bazı kişilere pazarladım. Toplam 580 YTL kazandım." dedi.

  BİR ÇETE DAHA

  Asayiş Şubesi ekipleri, bir ihbar üzerine önceki gece Ayazağa'da sahte rakı üreten bir imalathaneyi daha ortaya çıkardı. İmalathanede 43 şişe sahte rakı, çok sayıda hologram, sahte rakı imalatında kullanılan ve öldürücü etki yapan 200 litre metil alkol ele geçirildi. Sahte rakıcıların anason kokusunu bastırmak için çevreye çamaşır suyu döktüğü anlaşıldı. İmalatçıların kullandığı 34 FMZ 12 plakalı minibüs Mecidiyeköy'de durduruldu. Minibüsün içindeki Cengiz Çelik ve Vahit Kincüce gözaltına alındı. Minibüste de 1400 şişe sahte rakı bulundu.

  8 tutuklama

  SAHTE rakı ürettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 11 kişiden 8’i dün çıkarıldıkları mahkemeler tarafından tutuklandı. Bayrampaşa’daki otoparkta sahte rakı ürettikleri ileri sürülen Bekir Çığcı, Avni Kaptan, Uğur Gökkul, Aşkın Gökkul ile Ömer Lütfü Karal dün çıkarıldıkları Eyüp Adliyesi’nde tutuklandı. Ayazağa’da yakalanan Cengiz Çiçek, Yıldıray Özer ve Bahattin Bulut ise Nöbetçi 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  2.5 tonu içeceklermiş

  MALATYA’nın Yeşilyurt İlçesi’ne bağlı Seyituşağı Köyü’nde düzenlenen operasyonda bir ahırda 2 ton sahre rakı ele geçirildi. Üzüm veya duttan yapılan rakıların, Almanya’da çalışan, izinlerini Türkiye’de geçiren bazı kişiler tarafından bu ülkeye de götürüldüğü belirlendi. Adana’nın Seyhan İlçesi’nde düzenlenen operasyonda, 500 litre sahte rakı ile rakı yapımında kullanılmak üzere 500 litre üzüm suyu ele geçirildi. Gözaltına alınan 3 kişi sahte rakıları içmek için yaptıklarını söyledi. Bursa’da boş bir araziye açılan çukur içerisine saklanmış 23 koli 70’lik sahte rakı bulundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı