Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilen lütfen söylesin

Oktay EKŞİ

Sizi bilmiyorum, ama benim kafam çok karışık: Bu ülkede yasaların egemen olması mı gerekli yoksa hiçe sayılması mı? Ona bir karar versek diyorum.

Son olarak bu soruyu zihnime Eşber Yağmurdereli olayı soktu:

Bu zata tutuklanması sırasında çok kötü davranılmış. Yurtdışında duydum. Ben de üzüldüm.

Bizim bir kısım görevlilerimiz, aşağılık olduklarından mı, aşağılık kompleksiyle malul olduklarından mı her nedense, olmayacak yerde halt ederler. Ve hepimize söylenmedik laf bırakmazlar.

Türk askerini ‘‘hedef’’ gösterecek, evinde terörist saklayacak kadar gözü dönmüş PKK uzantılarının dokunulmazlıklarının kaldırılması olayını anımsayın:

Herkesin ‘‘Bunlar buna müstehak’’ dediği sırada, görevlilerin yaptığı kaba ve yakışıksız muamele ve itip kakmalar yüzünden hepsi bir anda masum konumuna gelmiş gibi olmadılar mı?

Belli ki Eşber Yağmurdereli'ye de aynı şey yapılmış.

Oysa devlet soğukkanlı olmalıdır. Kurallarını uygulamalı, ama uygularken hayvanlaşmamalıdır.

Bu olayın bir tarafı... Ama bakıyoruz, birtakım insanlar Eşber Yağmurdereli böyle kaba bir muameleye maruz kaldı diye onu neredeyse kahraman ilan ettiler. Öyle bir hava yaratıldı ki, Cumhurbaşkanı bile ‘‘Önüme dosyasını getirsinler affedeyim’’ demek gereğini duydu.

Oysa Eşber Yağmurdereli'nin yargılanıp müebbet hapse mahkûm olmasına yol açan suçları içinde Samsun'da Hikmet Güler isimli bir kuyumcunun soyulması, buradan sağlanan para ve altınlarla mermi, silah ve patlayıcı madde satın alınması, THKP-C Acilciler-Halkın Devrimci Öncüleri isimli çete aracılığıyla anayasal rejimi silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs edilmesi türünden eylemler var.

Yağmurdereli, 1991 yılında yürürlüğe giren Terörle Mücadele Kanunu'nun çarpık hükümlerinden biri sayesinde şartlı salıverilmiş. Ama sonra boş durmamış, dünyanın her yerinde suç sayılan bir eylemi işlemiş. ‘‘Suç sayılan bir eylemi övmüş.’’ O yüzden af sayesinde infazı ertelenen cezalarını da çeksin diye, devlet yakalamış içeri atmış.

Bunun neresi hukuka ve hukuk devletine aykırı?

Antidemokratik yasalarla bizden çok mücadele eden olmasın. Ama insafla söyleyin, bu olaydaki yasaların hangisi antidemokratiktir?

New York'ta Dünya Ticaret Merkezi isimli gökdeleni havaya uçurmak amacıyla 1993'te adamlarına sabotaj yaptırdığı için müebbet hapse mahkûm edilen Kör İmam Şeyh Ömer Abdul-Rahman'ı Amerikalılar neden acıyıp da hapisten çıkartmıyorlar? Eşber Yağmurdereli'nin ondan farkı ne?

Biz, Adana'nın Yumurtalık İlçesi'nde bir akşam kafayı çekip ilçe hâkimini öldüren aktör Yılmaz Güney'i de sanki cinayetten değil de bir fikir suçundan içeri atılmış gibi kahraman yapacak kadar kafası şaşılaşmış bir toplum olduk. O gün bugündür zaten ‘‘kanunlar uygulansın’’ mı istiyoruz, ‘‘uygulanmasın’’ mı, bir türlü içinden çıkamıyoruz. Çünkü uygulanınca da davacıyız, uygulanmayınca da...

Sahi bir aklı eren söylesin de rahat edelim. Hangisini yapacağız?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI