« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bilek güreşi adres değiştirdi

Bilek Güreşi branşı, Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu'ndan ayrılarak özerk bir federasyon olmayı beklerken, bu kez de Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonu'na bağlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye'de, Avrupa'dan 7 yıl sonra 1997'de ek branş olarak kurulan bilek güreşi, ilk olarak Herkes İçin Spor Federasyonu çatısı altında faaliyete başladı. 2002 yılında Beyzbol Federasyonu'na bağlanan bilek güreşi, 2003 yılında da Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu bünyesine katıldı.

Vücut Geliştirme ve Fitnes Federasyonu'nun 26 Eylül 2010'da düzenlenen 2. Mali Genel Kurulu'nda, 14 delegenin imza attığı önergeyle bilek güreşinin, “bağımsızlığı” istenmiş ve toplam 175 delegeden 98'inin katılımıyla yapılan oylamada 97 kabul ve 1 ret oyu verilmişti.

Genel Kurul'da oy çokluğuyla kabul edilen bilek güreşinin ayrı bir federasyon olması yönündeki önergenin ardından hazırlanan dosya, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) yetkilileri ve GSGM Merkez Danışma Kurulu üyelerine de iletilmişti.

SON ADRES GELİŞMEKTE OLAN SPOR DALLARI FEDERASYONU

GSGM Merkez Danışma Kurulu, 3-4 Şubat 2011 tarihlerinde Erzurum'da toplandı. Toplantıda bilek güreşi branşının, Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonu'na bağlanmasına karar verildi.

Bilek güreşi böylece “bağımsızlığını” beklerken, Herkes için Spor Federasyonu, Beyzbol Federasyonu ve Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu'nun ardından 4. adresine, yani Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyo'na bağlanmış oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz