BİLECİK HABERLERİ

Bilecik UMKE, Olası Olağan Dışı Durumlar İle Afet Durumlarına Hazır Kıta

IHA
21.10.2015 - 12:06Son Güncelleme :

UMKE EĞİTİM

IHA

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Bilecik birimi, olası olağan dışı durumlar ile afet durumlarına hazırlıklı olmak için bir takım eğitimler ile tatbikatlar aldı.
Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliğinin 18’inci Maddesine istinaden ; olası olağandışı durumlar ile afet durumlarına hazırlıklı olmak üzere Bilecik UMKE personeli bir takım eğitimlerden geçti. UMKE 15’inci Bölge Koordinatörlüğüne bağlı Bilecik UMKE ve Eskişehir, Kütahya illeri UMKE personeli ile birlikte Bilecik Afet Birimi ve UMKE İl Sorumlusu Metin Karakuş koordinasyonunda UMKE Temel Eğitimi verildi. Temel Eğitim sonrası Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Küçükelmalı Köyünde tatbikat kampı düzenlenerek personelin eğitimi tamamlandı. Temel eğitimleri verildiği Bozüyük’te UMKE personellerini ziyaret eden, Bilecik İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Burak Öztop İle Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı, Bilecik Afet Birimi ve UMKE İl Sorumlusu Metin Karakuş eğitim hakkında bilgi aldı.
UMKE’NİN FAALİYELERİ
Alınan bilgiler sonrası eğitim hakkında açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, yapılan bu eğitimlerin ve tatbikatların önemini vurgulayarak, “Ülkemizde yaşanan afetler, karşı sağlık sistemimizin afetlere ve acil durumlara hazırlıklı olmasının önemini gözler önüne sergiliyor. UMKE personelinin; afet veya olağan dışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkan ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale bulunuyorlar. Kurtarma işlemlerini gerçekleştirdiğini, kurtarılan kazazedeleri, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere ambulanslara teslim ettiğini, afetler ve olağan dışı durumlarda diğer sağlık ekiplerinin sunduğu tıbbi yardımların yeterli olmadığı durumlarda ve alanlarda, ekibin kendi donanım, personel ve eğitim imkanları dahilinde ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerine destek veriyor. Olay yerinde sağlık hizmetlerinin yönetimini yaptığını, triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt yaptığını, Afet Birimi ve diğer yerler ile gerekli iletişimi ve bilgi akışını sağladığını, faaliyetleri kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği yapıyor. Gerekli hallerde, yurt dışında meydana gelen afet ve olağan dışı durumlarda sağlık hizmetlerinde görev aldığını belirtmiş ve UMKE Temel Eğitimine eğitmen, yardımcı eğitmen ve eğitim almak üzere katılıyor. UMKE personeline özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bilecik UMKE, Olası Olağan Dışı Durumlar İle Afet Durumlarına Hazır Kıta hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 12 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilecik UMKE, Olası Olağan Dışı Durumlar İle Afet Durumlarına Hazır Kıta haberi güncellenecektir.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:28
  • Guneş
   07:07
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı