BİLECİK HABERLERİ

Bilecik’te Sokak Hayvanlarının Barınaksız Kaldığı İddiası

IHA
25.08.2015 - 15:09Son Güncelleme :

YENİ YAPILAN TEDAVİ MERKEZİ

IHA

Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokak hayvanlarına ilişkin basın ve yayın organlarında yer alan haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada, Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi inşaatı çalışması nedeniyle hayvanların barınaksız kaldığı şeklindeki haberler yayınlandığı belirtilen açıklamada, "Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, şu ana kadar ilimizde bulunan sahipli ve sokak hayvanlarına ilişkin yapmakla yükümlü olduğu görevleri yerine getirmektedir. Ayrıca Veteriner İşleri Müdürlüğü koordinasyonunda birçok güzel ve başarılı çalışmaya da imza atıldı. Bununla birlikte, ilimizdeki sokak ve sahipli hayvanlar başta olmak üzere birçok hayvan türünün daha modern ortamlarda ve kaliteli bir şekilde tedavi ve rehabilite edilmeleri amacıyla teknolojinin tüm imkanları kullanılarak, Avrupa standartlarında bir hizmetin alınabileceği yeni Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ilimize kazandırıyoruz. 2016 yılının ilk aylarında hizmete girecek olan Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin inşaat çalışmaları başladı. Çalışmaların başlamasıyla birlikte daha önce merkezde bulunan bütün hayvanlar, güvenli bir şekilde geçici bakım ve tedavi alacakları alanlara yerleştirildi" denildi.
GELEN ŞİKAYETLER DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR
Sokak hayvanlarının barınaksız kaldığı şeklindeki haber ve söylemlerin aksine sahipli ve sokak hayvanların buradaki geçici alanda gerekli tedavi ve bakım hizmetini aldığı belirtilen açıklamada, daha sonra şöyle denildi;
"Buradaki bütün hayvanların gerekli kısırlaştırma işlemleri ve aşıları yapılmaktadır. Söz konusu haberlerde sürü şeklinde verilen sokak hayvanlarının çoğu sahipli olup, boyunlarında tasmaları bulunmaktadır. Kısırlaştırılması ve gerekli diğer tedavileri yapılan hayvanlar, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 4. maddesi J bendi gereğince yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakım evleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini gerçekleştirdikten sonra doğal yaşam alanlarına bırakılmaları esastır’ şeklindeki kanun maddesi gereğince belediyemiz sokak hayvanları tedavi ve rehabilitasyon merkezinde bakım, tedavi ve aşıları yapılmış hayvanları doğal ortamlarına bırakmaktadır. Diğer yandan kimi zamanlarda sokak hayvanlarının sürü halinde dolaşmaları da kızan, çiftleşme dönemlerindeki durumdan kaynaklanmaktadır. Bu noktada yapılan başka yanlış bir uygulama ise diğer ilçe ve komşu yerleşim alanlarından ilimize hayvanların bırakılması şeklindeki tespitimizdir. Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak, vatandaşlarımızdan bu yönde gelen şikayetleri de en kısa zamanda değerlendirmeye alarak bu konuda çalışma gerçekleştirmekteyiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bilecik’te Sokak Hayvanlarının Barınaksız Kaldığı İddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilecik’te Sokak Hayvanlarının Barınaksız Kaldığı İddiası haberi güncellenecektir.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:47
 • Yatsı
  19:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı