BİLECİK HABERLERİ

Bilecik’te Ispm-15 Denetimleri Devam Ediyor

IHA
01 Temmuz 2015 - 11:39Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 11:40

AHŞAP MADDELERİ DENETİM

IHA

Bilecik’te ahşap ambalaj malzemelerinin ısıl işleme tabi tutulması ve işaretlenmesine dair yönetmelik hükümlerine göre işaretleme yetkisi bulunan ISPM-15 yetki belgesi sahibi işletmelerin denetimleri devam ediyor.
Konu hakkında ISPM-15 standardı hakkında bilgi veren Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye’nin de üyesi bulunduğu Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu IPPC Genel Kurulunun 2002 yılında kabul ettiği, uluslararası ticarette ahşap ambalaj malzemeleri kullanımını düzenleyen standart olduğunu belirttiler. Açıklamada, “Denetimler müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Güven Sönmez, Ziraat Mühendisi Kerim Şekerci ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Orman Endüstri Mühendisi Zafer Karakoç tarafından yürütülmektedir” denildi.
ISPM-15 STANDARDININ KAPSAMI NEDİR?
Açıklamanın devamında, ISPM-15 standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesi ısıl işleminin ve işaretlenmiş olmak zorunda olduğu belirtilerek, “Isıl işlem ile işaretleme ancak yetkili firmalar tarafından yapılabilmektedir. İlimizde halen faaliyet gösteren 13 firma bulunmaktadır ve denetimleri Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. ISPM 15, kalınlığı 6 milimetreden fazla olan ve gemi ile nakledilecek ahşap ambalaj malzemelerinin üreticisi tarafından işaretlenmesi için Uluslararası Bitki Koruma Birliği ile yapılan sözleşme esasına dayanır. Bütün ahşaptan oluşan ambalaj malzemeleri ısıl işleme tabi tutularak ya da metil bromür ile fümigasyon yapılmış olmalı ya da ambalaj malzemeleri kağıt, plastik, ahşap kökenli ürün sunta gibi diğer alternatif malzemelerden oluşmalıdır. ISPM-15 işaretlemesi malzeme üzerine yapılır. Bu işaret aynı zamanda standardın gerektirdiği işlemin yapıldığına dair yapanın Uluslararası Bitki Koruma Birliği ’ye taahhüdüdür ve sorumluluk üreticiye aittir” diye belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bilecik’te Ispm-15 Denetimleri Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilecik’te Ispm-15 Denetimleri Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:18
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   19:59
  • Yatsı
   21:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı