BİLECİK HABERLERİ

Bilecik’te Bisiklet Dağıtımı

IHA
01.10.2015 - 17:13Son Güncelleme :

BİSİKLET

IHA

Bilecik’te, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” programının içeriğine uygun olarak “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında bisiklet dağıtım töreni yapıldı.
Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" 2015-2018 kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bisiklet dağıtım töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda açılış konuşması yapan Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı, insanların var olan sağlıklarını korumak, toplum bilincini artırarak hastalıkların meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarının başında geldiğini söyledi. Balcı, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite vücutta aşırı yağlanma olarak tanımlanmıştır. Obezite günümüzde gelmiş ve yetişmekte olan ülkelerin en önemli Halk Sağlığı konuları arasında yer almaktadır. Ülkemizde dünyada da olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 ön çalışma raporuna göre Türkiye’de obezite sıklığı yetişkinler için erkeklerde yüzde 20 kadınlarda ise yüzde 41 toplamda ise yüzde 30.3 olarak bulunmuştur. Aynı sorun çocuklarımızda da görülmeye başlamıştır. 0-5 yaş arası obezite sıklığı yüzde 8,5, 6-18 yaş arası yüzde 8,2 olarak bulunmuştur. Sağlık Bakanlığımız tarafından bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programının içeriğine uygun olarak "Fiziksel Aktiviteye Teşvik Projesi" 2015-2018 kapsamında 1 milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Bu proje kapsamında ilk olarak Mayıs 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıflarda Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlik dersini açılarak bisiklet uygulaması olan okullarımıza bisiklet teslim edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda Bilecik Valiliği kapsamında Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 150 adet Belediye Başkanlığımıza 100 adet olmak üzere toplam 250 adet teslimi yapılmıştır. Bugün şuanda 65 adet olmak üzere toplam da 185 adet daha bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Bütün bu çalışmaların sağlıklı bir nesil yetişmesinin ve sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.
Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise, devlet olarak kendilerine emanet edilen çocukların eğitim, öğretim çalışmaları sırasında hem ruh sağlıklarını hem de beden sağlıklarını önemsediklerini söyledi. Nayir, “Bu iki konuda eğitim, öğretim çalışmaları sırasında ruh sağlıklarına olan hususta da beden sağlığına ait olan hususlarda da yapılması gereken eğitim öğretim çalışmaları ve zararlı olan hususlarla da ilgili olarak bilgilendirme çalışmaları yine bizim görev alanı çalışmalarımızda, yeni teknolojinin getirdiği hareket ortamımızı daraltan daha az yürüyüp daha çok oturmaya meyilli durumlarda obezite fala kiloluluk maalesef toplumumuzda her geçen gün yaygın hale geliyor. Bu da bir mücadeleyi gerektirmekte. Nasıl sigara ve alkolle mücadele gerekiyorsa onunla ilgili faaliyetler gerekiyorsa hareket azlığının bizim beden sağlığımızı etkileyecek dolayısıyla da ruh sağlığını da etkileyecek olan hareket eksikliğiyle de mücadele edilmesi gerekiyor. Bu konuda da değişik kurumlara önemli görevler düşüyor. Bunların iki ana kurumu sağlık teşkilatımız ve milli eğitim teşkilatımız olarak görülüyor. Temennimiz şu ki bu bisikletlerimizin fazlasıyla kullanılması biliyorum bir çok çocuğumuzun kendi imkanlarıyla da evlerinde bisikletleri var ama okul imkanı dahilinde daha güvenli trafikten arındırılmış yerlerde bu tür çalışmalarda çocuklarımız istifade etsinler. Bu bölge içerisinde yer alan başta Ankara’da karar vericiler olmak üzere bu çalışmalarda bu talebi meydana getiren bu işin takibini yapan bütün arkadaşlarımıza ve bu talepleri alan çocuklarımıza bütün idarecilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmalar sonrası 65 adet bisikletin öğrencilere dağıtılımı gerçekleştirildi. Programa, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in sıra Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bilecik’te Bisiklet Dağıtımı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 17 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilecik’te Bisiklet Dağıtımı haberi güncellenecektir.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:16
 • Yatsı
  20:34
Sayfa Başı