« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bile bile ölüme gitti

Ankaraspor’un eski kulüp müdürü Ender Yurtgüven, sağlık kontrollerinde rahatsızlığı ortaya çıkan Meksikalı futbolcunun durumunu federasyon ve menajerine ilettiklerini belirtti, “Sözleşmesini feshetmek için bunu yapmakla suçlandık” dedi.

Özgür ŞAHİNER
SON GÜNCELLEME

BİR dönem Gaziantepspor, Ankaraspor ve son olarak Ankaragücü’nde forma giyen, buradan da Yunanistan’ın Larissa takımına transfer olan Meksikalı forvet oyuncusu Antonio De Nigris, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Larisa Kulübü’nden yapılan açıklamada 31 yaşındaki De Nigris’in, Üniversite Hastanesi’ne getirildiği sırada öldüğü açıklandı.
Meksikalı yıldızın ölüm haberi Türk futbolunu da yasa boğarken, oyuncunun Ankaraspor’da forma giyerken kulüp müdürlüğü görevini yürüten Ender Yurtgüven’in açıklamaları, gündeme bomba gibi düştü.
Rapor olumsuzdu
Yurtgüven, De Nigris’in 2009-2010 sezonu başında kiralık olarak oynadığı Ankaragücü’nden, Ankaraspor’a döndüğünü kendisine yapılan sağlık kontrollerinde kalbiyle ilgili rahatsızlığının ortaya çıktığını belirtti. Yurtgüven, “O dönem, herkesi uyardık. Kimseye sözümüzü dinletemedik. Federasyonu, menajerini, avukatını ve kendisini de uyardık. Oyuncunun sözleşmesini fesih etmek için bu yola başvurmakla suçlandık” diye konuştu.
Bu arada Ankaraspor ile Federasyon arasında sezon başında ilginç bir gelişmenin yaşandığı da ortaya çıktı. Sağlık ekibinden gelen “olumsuz” raporu, oyuncunun menajeri ve avukatı ile paylaştıklarını, ancak ikilinin buna itiraz ettiğini ifade eden Yurtgüven, “Federasyonun belirleyeceği tam teşekküllü bir ‘hakem hastanede’ oyuncunun detaylı tıbbi kontrole sokulmasını istedik. Bize bu konuyla ilgili cevap bile vermediler. Biz de De Nigris ile olan sözleşmemizi feshettik” dedi.
Risk vardı
O dönem Ankaraspor’da kulüp doktoru olarak görev alan Doç.Dr. Burak Kunduracıoğlu ise sezon başı takımı sağlık kontrolüne soktuklarını ifade ederek, “Doç Dr. Erdem Biker, De Nigris’in EKG ve EFOR testlerinde kalp duvarlarında kalınlaşma tespit ettiklerini bize bildirdi. Bu rahatsızlık, ani ölüm nedenlerinin başında geliyor ve 30 yaşın üzerinde de büyük bir risk taşıyor. Biz de bu rahatsızlığı yönetime bildirdik” dedi.

Üç sezonluk Türkiye macerası

GAZİANTEPSPOR’a 2006-2007 sezonunun başında Santos’tan gelen Antonio De Nigris, kırmızı siyahlı forma altında 48 maça çıktı ve 15 gol attı. Bir sonraki sezonun ara transfer döneminde Ankaraspor’a geçen Meksikalı oyuncu, mavi beyazlı formayla oynadığı 28 karşılaşmada 10 kez fileleri sarstı. 2008-2009 sezonun devre arasında Ankaragücü’ne kiralanan De Nigris, 14 maçta 2 gol kaydetti. Golcü buradan Yunan kulübü Larissa’ya transfer oldu.

Yunanlar nasıl lisans verdi?

FUTBOL Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, De Nigris’in ani ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Özgener, “Biz kendisine rahatsızlığı nedeniyle lisans vermedik. Yunanistan’da nasıl verdiler ve oynattılar bunu anlamak mümkün değil” diye konuştu. Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi ve Profesyonel Kurul Başkanı Ufuk Özerten de De Nigris’in, Türkiye’de doktorlardan sağlık raporu alamaması nedeniyle Yunanistan’da oynamak zorunda kaldığını ifade etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler